تبلیغات
تبلیغات تبلیغات

مجوز مجلس به دولت برای برداشت ۵۰ درصد از حساب ذخیره ارزی ...

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نمایندگان مجلس در جریان بررسی جزییات لایحه بودجه کل کشور سال ۹۷ با بند «ج» این لایحه با ۱۴۹ رای موافق، ۳۴ رای مخالف و ۴ رای ممتنع از مجموع ۲۳۳ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

گفتنی بند «ج» به شرح زیر است: چنانچه منابع دولت از محل صادرات نفت، میعانات گازی و خالص صادرات گاز در سال ۱۳۹۷ کمتر از یک میلیون و ۷ هزار و ۱۱۴ میلیارد و ۴۰۳ میلیون ریال شود، به دولت اجازه داده می‌شود از محل ۵۰ درصد منابع حساب ذخیره ارزی برای تامین مابه‌التفاوت حاصل‌شده اقدام کند.

محمدباقر نوبخت در توضیح این بند گفت: صادرات دو میلیون و ۴۱۰ هزار بشکه نفت و میعانات گازی در لایحه بودجه دیده شده و حدود ۵۵ دلار برای هر بشکه نفت با احتساب ۳۶ روز و نرخ برابری دلار ۳ هزار و ۵۰۰ تومان و در نظر گرفتن ۳ درصد برای تأمین حدود ۱۰۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

سخنگوی دولت افزود: از ابتدا ۳۲ درصد از این مبلغ را به صندوق توسعه واریز خواهیم کرد در حال حاضر به غیر از صندوق توسعه ملی، حساب ذخیره ارزی وجود دارد که از سال ۷۸ تا ۹۰ در برنامه سوم برای جلوگیری از نوسانات قیمت ارز حسابی را در بانک افتتاح و مازاد در آن ریخته شود؛ اگر سالانه در سقف تعیین شده منابع نفتی تغییر پیدا نکند از حساب ذخیره بهره‌برداری می‌شود.

۳۵۲۲۵

inves بدون نظر ۱۱ بهمن ۱۳۹۶