تبلیغات
تبلیغات تبلیغات

آیت‌الله نوری‎همدانی: دولت‌ها را همان رباخواران به وجود می‌آورند/ عقل و جهل هر ی ...

آیت الله حسین نوری همدانی در دیدار با جمعی از اعضای جامعه مهندسین کشور که در بیت این مرجع تقلید برگزار شد، با بیان اینکه ائمه(ع) و پیامبران از نظام خلقت خاصی برخوردار بوده و معصوم هستند، گفت: در ۸۰ جای قرآن خداوند متعال از علم و تعلم سخن گفته است، از این‌رو نخستین گام در راه خداشناسی علم و فهمیدن جهان خلقت است.

وی با بیان اینکه لااقل ۱۰۰ میلیون کهکشان در جهان خلقت وجود دارد که حاکی از عظمت خالق آن‌ها است، خاطرنشان کرد: اگر تمام مردم روی زمین برای سرشماری ستارگان بسیج شوند نیز قادر به این کار نخواهند شد.

وی با تأکید بر شناخت عقل و لشکریان عقل گفت: عقل و جهل هر یک ۷۵ واحد سپاه دارند، هر کسی که از جنود عقل این ۷۵ مورد را داشت عاقل است، و هر کس فاقد این ۷۵ واحد بود از عقل بهره نبرده است. در دانشگاه‌ها و حوزه‌ها تشکیلاتی که بتوان مراتب عقل اشخاص را مشخص کرد تا به‌حال درست نشده است، اگر بتوان مرکزی برای سنجیدن عقل افراد درست کرد امر خوبی است.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم گفت: جامعه باید از سه امر فقر، ظلم و جهل مبرا باشد، هر جامعه‌ای که هر یک از این موارد باشد این جامعه عقب‌مانده است.

آیت الله نوری همدانی بابیان اینکه در دنیا ربا غوغا می‌کند، تأکید کرد: دولت‌ها را همان رباخواران به وجود می‌آورند اما اسلام با ربا مخالف است و در ۷ جای قرآن درباره آن صحبت شده است، به بانک‌ها هر چه می‌گوییم که دریافت دیرکرد ربا است گوش نمی‌دهند.

وی با تأکید بر اینکه ربا موضوعی مخرب است، افزود: در زمان امام راحل که این مسئله بحث شد، ایشان فرمودند که دریافت جریمه برای یک بار ایرادی ندارد اما ادامه آن ربا بوده و حرام است.

او گفت: مسئولیت نخبگان و مهندسان بسیار سنگین است باید سعی کنیم مملکتی بسازیم که خداوند گفته است، چراکه خداوند فرموده ما به کسانی تمکن می‌دهیم که منکرات را شناخته و جامعه را مبرا از منکرات کنند.

او با تأکید بر اینکه با ظهور امام عصر(عج) مستکبران شناخته‌ شده و روسیاه می‌شوند، گفت: روزی طرفداران حق چنان قوی خواهند شد که بر جبهه باطل پیروز شوند.

۲۷۲۷