تبلیغات
تبلیغات تبلیغات

حضور ایران و غیبت عربستان و امارات در یک رویداد فرهنگی ...

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، فعالیت غرفه ایران با حضور صلاح بن غانم العلی، وزیر فرهنگ و ورزش قطر، محمدعلی سبحانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در قطر و رضا شهریور، رایزن فرهنگی ایران در دوحه در این دوره از نمایشگاه کتاب دوحه آغاز شد.  

این دوره از نمایشگاه با حضور ۲۹ کشور ازجمله ایران، اردن، عمان، کویت، مغرب، سودان، عراق، سوریه، لبنان، آلمان، فرانسه، ترکیه، چین، هند و مالزی و ۳۵۵ ناشر در فضایی به مساحت ۲۳ هزار و ۵۰۰ متر در ۷۶۰ غرفه و با نمایش ۱۸ هزار و ۱۸۵ عنوان کتاب برگزار می‌شود.

آلمان مهمان ویژه این دوره از نمایشگاه است اما فعالیت‌های جنبی نمایشگاه بر کشور ترکیه متمرکز شده و این کشور کارگاه‌های آموزشی گسترده‌ای را در نمایشگاه برگزار می‌کند. مشارکت کشور چین نیز با حضور گسترده ناشران این کشور در این دوره از نمایشگاه مشهود است.

از جمله برنامه‌های ویژه‌ای که برای این نمایشگاه در نظر گرفته شده، حضور هنرمندان برای اجرای برنامه‌ای با عنوان شنیدن کتاب است. هنرمندان در این برنامه برای مخاطبان کتاب می‌خوانند و آن‌ها را به کتاب‌خوانی تشویق می‌کنند.

اولین نمایشگاه کتاب دوحه در سال ۱۹۷۲ تحت حمایت «خانه کتابخانه قطر» هر دو سال یک بار برگزار شد. از سال ۲۰۰۲ برگزاری این نمایشگاه به صورت سالانه شده است. اولین‌بار ایالات متحده آمریکا و سپس فرانسه، ترکیه، ایران، ژاپن و برزیل به عنوان مهمان افتخاری نمایشگاه بوده‌اند.

موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران به عنوان نماینده نشر ایران با نمایش ۴۰۰ عنوان کتاب در زمینه‌های ایران‌شناسی، هنر، ادبیات کلاسیک و معاصر، دین و کودک و نوجوان در این دوره ازنمایشگاه در غرفه‌ای به مساحت ۲۴ متر مربع حضور دارد.

علاوه بر غرفه موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دوحه، انتشارات احسان، انتشارات کانی مهر و خانه فرهنگ و هنر ایران در این دوره نمایشگاه حضور دارند.

بیست و هشتمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب دوحه از ۸ تا ۱۴ آذرماه درمرکزنمایشگاه های دوحه برگزار می‌شود.

۵۸۲۴۳

 

inves بدون نظر ۸ آذر ۱۳۹۶