تبلیغات
تبلیغات تبلیغات

آتشفشان آگونگ بالی در آستانه فوران/ دمای کره زمین افزایش پیدا می‌کند ...

به گزارش خبرآنلاین به نقل از دیجیاتو، این آتشفشان که در جزیره بالی اندونزی قرار دارد همچنان خاکسترهایی به ارتفاع ۴۰۰۰ متر را در هوا پخش می کند و گدازه های بسیاری نیز از آن خارج می شوند. این اتفاق موجب شده حدود ۹۰۰ پرواز فرودگاه بالی لغو گردند و به دنبال آن، بیش از ۱۲۰ هزار توریست بلا تکلیف شوند.

با توجه به اینکه از فوران قبلی این قله در سال ۱۹۶۳مدت زیادی می گذرد، برخی از محققان خبر از احتمال وقوع بالای ۵۰ درصدی فورانی قدرتمند در آینده نزدیک را می دهند. بر اساس پژوهش ها این فوران می تواند موجب افزایش آب و هوای تمام کره زمین شود.

از سوی دیگر برخی از محققان معتقدند که در نهایت وضعیت پرتاب خاکستر ها و گدازه ها ممکن است تا هفته ها ادامه پیدا کند و در نهایت فوران قوی اتفاق نیفتد.

پیشتر یکی از ماهواره های ناسا به تغییرات دمایی دهانه آتشفشان پی برده بود. همچنین مقامات بالی اولین بار حدود ۲ ماه پیش به زمین لرزه هایی در اطراف قله پی بردند و دستور تخلیه ۱۰۰ هزار نفر از مناطق اطراف آتشفشان تا فاصله ۱۰ کیلومتری از دهانه آن را دادند.

در حال حاضر بیش از ۴۰ هزار نفر از شهروندان این کشور در ۲۲۵ پناهگاه اسکان داده شده اند و البته تخلیه همچنان ادامه دارد. همچنین ده ها هزار نفر از روستاییان حاضر به تخلیه مناطق بحرانی نیستند؛ زیرا تصور می کنند منطقه امن است یا حاضر به رها کردن زمین های کشاورزی شان نمی شوند.

در صورتی که فوران قوی اتفاق افتد، می تواند زمین های زراعی بسیاری را نابود کند و هر انسانی که در فاصله ۱۰ کیلومتری آن باشد را به کام مرگ بکشاند.

۵۴۵۴

inves بدون نظر ۸ آذر ۱۳۹۶