تبلیغات
تبلیغات تبلیغات

جزئیات اقدامات چندین تیم تروریستی علیه زائران اربعین ...

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، مجید آقابابایی دبیرستاد مرکزی اربعین گفت:چندین تیم تروریستی به صورت گروهی یا انفرادی قصد انجام عملیات تروریستی علیه زائران را داشته‌اند که با هوشیاری ارتش، پلیس و نیروهای مردمی عراق، اقدمات این گروه‌های تروریستی خنثی شده است.

وی ازبازگشت ۹۳۰هزار نفر از زائران اربعین حسینی تا صبح پنجشنبه به داخل کشور خبر داد و یادآوری کرد: در مجموع، دو میلیون و ۳۵۲ هزار و ۳۰۹ روادید توسط سفارت، کنسولگر‌ی‌های سه گانه عراق و دفاتر ۱۲گانه موقت برای زائرین ایرانی و اتباع خارجی دارای اقامت معتبر در ایران صادر شده که از این ها دو میلیون ۲۳۱ هزار و ۱۹۲ نفر از زائران ایرانی و همچنین ۲۱۰ هزار و ۲۶۸ نفر از اتباع غیرایرانی مقیم یا ترانزیت از مرزهای کشور برای سفر اربعین خارج شده اند.

وی افزود: دیروز حدود ۲۰ هزار نفر از کشور خارج شده و ۱۹۴ هزار نفر به کشور بازگشته‌اند و میزان ورود زائران به کشور در حال حاضر بیشتر شده است و امروز، فردا و روز شنبه اوج ورود زائران به کشور خواهد بود.

آقابابائی همچنین با توصیه به زائران در رعایت اصول بهداشتی در داخل خاک عراق اظهار داشت: زائران در عراق از خوردن سبزیجات خودداری و فقط از آب معدنی و غذای گرم استفاده و در طول سفر اربعین و بازگشت به کشور حتما نکات بهداشتی را به طور ویژه رعایت کنند.

وی افزود: زائران در بازگشت، اگر آثار بیماری مشکوک و یا حتی سرماخوردگی دارند، حتما به مراکز درمانی و هلال احمر که در پایانه‌های مرزی یا در طول مسیر و یا شهرهای مرزی مستقر هستند مراجعه و پس از طی مراحل درمانی به سمت شهرهای خود حرکت کنند؛ مراکز درمانی و پایگاه های هلال احمر به صورت شبانه‌روزی در پایانه‌های مرزی مستقر بوده و در حال خدمات‌رسانی به زائران هستند.

آقابابائی در عین حال خاطرنشان کرد: تا دیشب ۳۱ مورد فوتی در داخل عراق و ۱۹ مورد فوتی در داخل کشور به دلایل گوناگون طبیعی حوادث به ثبت رسیده است. افرادی که روادید اربعین دریافت کرده اند اما تا کنون از کشور خارج نشده اند، از زمان اخذ روادید به مدت سه ماه فرصت دارند به عراق سفر کنند و حداکثر یک ماه در این کشور بمانند.


همچنین ایسنا نوشت؛

سردار ولی مدنی در حاشیه بازدید از روند تردد زوار و ارائه خدمات پزشکی در مرز شلمچه معاون عملیات ستاد کل نیروهای مسلح گفت: در این سفر اولین موضوعی که مدنظر قرار گرفته بحث امنیت است که نیروهای مسلح برای تامین امنیت زوار تدابیر ویژه ای را در نظر گرفته اند. دومین موضوعی که مدنظر است بحث ترابری و خدمات رسانی به زائرین اربعین حسینی است.

معاون عملیات ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به خدمات رسانی ۲۴ ساعته مجموعه ناجا به زوار، تصریح کرد: امسال در سه مرز شلمچه، چذابه و مهران نیروهای مسلح با مرکزیت ناجا به صورت شبانه روزی در حال خدمت به زوار امام حسین (ع) هستند.

وی خدمات رسانی به زائرین را در حوزه بهداشت و درمان ویژه دانست و گفت: امسال با همت مجموعه خدمات درمانی نیروهای مسلح و مشارکت دانشکده علوم پزشکی، هلال احمر و اورژانس خدمات رسانی به صورت ویژه در اختیار زوار قرار گرفته است. همچنین ۱۰ بالگرد برای موارد اورژانسی در نظر گرفته شده است و بیش از یک هزار نفر از کادر پزشکی نیروهای مسلح در این سه پایانه مرزی کشور خدمات رسانی می کنند.

وی از مراجعه ۵۰۰ زائر در شبانه روز به اورژانس نیروهای مسلح خبر داد و عنوان کرد: با توجه به تجهیزات کاملی که ستاد نیروهای مسلح برای خدمت رسانی به زوار در این مرز مستقر کرده است در هر شبانه روز ۵۰۰ نفر به اورژانس نیروهای مسلح مستقر در مرز شلمچه مراجعه کرده اند.


۲۹۲۱۴