تبلیغات
تبلیغات تبلیغات

۵ چالش اصلی که شینزو آبه باید با آن مقابله کند ...

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از اتاق تهران، نخست وزیر، شینزو آبه روی کار باقی خواهند ماند، اما او با چالش های واقعی مواجه خواهد بود. اجازه دهید ۵ مورد ازاین چالش ها که دو مورد آن سیاسی و سه مورد آن اقتصادی است، بیان کنم.

  1. کره شمالی

مسلما اولین چالش، کره شمالی است. از حالا به بعد، پیشرفت بیشتری در مورد بحران کره شمالی ایجاد خواهد شد. در ماه نوامبر، دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا از چین، ژاپن و کره جنوبی بازدید خواهد کرد. حالا یک تنش رو به رشد و امکان مشخص اقدام نظامی علیه کره شمالی بعد از ماه نوامبر وجود دارد. آقای نخست وزیر هم باید از بهترین افراد برای مقابله با این بحران استفاده کند.

۲٫قانون اساسی

چالش دوم، اصلاح قانون اساسی است. این اقدام نیاز به نظر اکثریت آرا دارد، الان هم دو سوم از اعضا در هر دو مجلس پیشنهاد اصلاح قانون اساسی را دارند. حزب لیبرال دموکرات و حزب کومیتو بیش از دو سوم مجلس عوام را به دست آورده اند، اما کرسی ها برای مجلس خواص هنوز کافی نیست. حزب ائتلافی کومیتو مشتاق به شروع یک اصلاحیه نیست. حزب لیبرال دموکرات هم ممکن است به پشتیبانی حزب امید و حزب نوآوری ژاپن نیاز داشته باشد. حزب دموکرات قانون اساسی ژاپن به احتمال زیاد مخالف هر پیشنهاد اصلاحی است. مردم هم نسبت به این دیدگاه به چند دسته تقسیم شده اند. برخی رسانه ها دیدی خصمانه به ایده اصلاح قانون اساسی دارند. بنابراین روند اصلاح می تواند زمان گیر و تفرقه انداز باشد. نخست وزیر ژاپن باید به دقت بیشتری روی آن تمرکز کند.

۳٫بودجه

مساله سوم، بودجه است. به دلیل برگزاری انتخابات عمومی، دولت متمم بودجه را در پاییز به مجلس نخواهد برد. اما من فکر می کنم که عملکرد اقتصادی ژاپن به محرک مالی بستگی دارد. علاوه بر این، سیاسی ریاضت مالی بلندمدت و مداوم، قابلیت های ژاپن در بسیاری ازجهات از جمله آموزش و پرورش و علم و صنعت را ضعیف می کند. با آمدن ماه ژانویه، نخست وزیر باید سیاست های کلی ریاضتی دولت را بازبینی کند و برای حمایت از نظریه Abenomics، پیشنهاد بودجه بزرگتری را ارائه دهد.

  1. بانک مرکزی ژاپن

چالش چهارم آبه، در رابطه با بانک ژاپن است. بسیاری از مفسران و کارشناسان تمایل دارند که روی انتصاب رییس آینده بانک ژاپن در ماه آوریل تمرکز کنند. به ویژه اینکه آیا دوباره، هاروهیکو کورودا منصوب خواهد شد یا خیر. اما مهمتر از این، ادامه چارچوب سیاست پولی همراه یا بدون کورودا است. سیاست پولی فعلی اولین و احتمالا موثر ترین تیر در نظریه Abenomics است.

۵٫سیاست اقتصادی

این امر به چالش پنجم و در واقع مهمترین چالش منجر می شود. نخست وزیر باید چارچوب های سیاست اقتصادی فعلی را اصلاح و بهبود بخشد. او باید از خود بپرسد که بهترین راه برای تضمین چارچوب سیاست فعلی چیست؟ همراه یا بدون حضور کورودا. به طور خاص او باید یکبار دیگر هدف Abenomics را روشن و مشخص کند. ژانویه ۲۰۱۶، آبه اعلام کرده بود که دولت می خواهد رسیدن به تولید ناخالص داخلی اسمی ۶۰۰ تریلیون ینی را تا سال ۲۰۲۰ هدف قرار دهد. اما به نظر نمی رسد که این هدف در تمام ارکان دولت دیده شود. حالا آبه باید از خود بپرسد که آیا می تواند با افزایش مالیات مصرفی که از اکتبر ۲۰۱۹ برنامه ریزی شده است، به این هدف خود برسد؟

این چالش ها واقعی و دلهره آور است. رای دهندگان به شینزو آبه برای مقابله با این مشکلات اعتماد کرده اند. حال او باید این اعتماد را حفظ کند.

 

۳۹۲۲۴

inves بدون نظر ۱ آبان ۱۳۹۶