تبلیغات
تبلیغات تبلیغات

ایران در سال‌های جنگ چقدر نفت صادر کرد؟

زهرا علي اكبري: بررسی ها نشان می دهد ایران در فاصله سال های ۱۳۵۹ تا پایان سال ۱۳۶۷ ، نزدیک به ۱۱۰ میلیارد دلار نفت راهی بازارهای جهانی کرده است که این رقم به طور متوسط سالانه ۱۳ میلیارد و ۷۲۵ میلیون دلار می شود.


نحوه اداره اقتصاد ایران در دوره جنگ تحمیلی ، سال هاست یکی از مباحث جذاب اقتصاد ایران بوده و هر ساله در آستانه هفته دفاع مقدس ، یعنی سالروز آغاز جنگ عراق علیه ايران، بحث هایی در این زمینه صورت می گیرد . ایران در حالی از پس اداره اقتصاد داخلی و اقتصاد جنگ در آن سال های سخت برآمد که عراق و هم پیمانانش بر این عقیده بودند که آشفتگي های سیاسی و اقتصادی مانعی بزرگ بر سر راه دفاع از مرزها و شهرهای مرزی در ایران محسوب می شود.


اهمیت جنگ تحمیلی ، با توجه به نفت خیز بودن هر دو کشور درگیر جنگ ، برای بازارهای جهانی نفت بسيار بالا بود.
بررسی ها نشان می دهد با آغاز جنگ ، صادرات هر دو کشور به شدت کاهش یافت و در اولین سال در مجموع ۴ ميليون بشکه از سر جمع صادرات نفت ایران و عراق به بازارهای جهانی کم شد.


با این حال آغاز جنگ میان دو کشور نفت خیز عاملي برای شعله ور شدن قیمت ها در بازار جهانی نفت نبود چرا که پیش از آن در سال ۱۳۵۷ با پیروزی انقلاب اسلامی در ايران، بازار جهانی نفت با شوکی قابل توجه روبرو شده و بهای نفت بیش از دو برابر افزایش یافته بود.

در اين مقطع زماني بهاي هر بشكه نفت از ۱۲٫۷ دلار در سال ۱۹۷۸ میلادی به ۲۹٫۱ دلار در سال ۱۹۷۹ برابر با ۱۳۵۷ افزایش یافت .
آغاز جنگ قیمت ها را به ۳۵ دلار نیز رساند، اما این بالاترین قیمت نفتی بود که بازارهای جهانی در دوره جنگ تحمیلی به خود دیدند و پس از آن بود که بهای هر بشکه نفت رو به کاهش نهاد تا دو کشور نفتی درگیر جنگ ، حتی روی قیمت ۱۴ دلاری هر بشکه نفت را نیز ببینند.


رکود کمترین قیمت نفت
عراق حمله خود به ایران را در شهریور ماه سال ۱۳۵۹ آغاز کرد . درآمد نفتی ایران در این سال به ۱۱٫۶ میلیارد دلار رسید، اما وضعیت در سال پس از آن با بهبودی اندک روبرو بود و ایران توانست ۱۲٫۴ میلیارد دلار از محل صادرات نفت به بازارهای جهانی به دست آورد.


درآمد نفتی ایران با افزایش قابل توجه تولید نفت در سال ۱۳۶۱ به ۲۰ میلیارد دلار افزایش یافت و این رکورد حتی در سال ۱۳۶۲ نیز تکرار شد. درآمد نفتی ایران در سال ۱۳۶۲ به ۲۰٫۵ میلیارد دلار رسید اما کاهش تولید نفت در سال ۱۳۶۳ ، درآمد نفتی ایران نیز با کاهش روبرو شد و در نتیجه درآمد حاصل شده در مرز ۱۶٫۵ میلیارد دلار باقی ماند. سال ۱۳۶۴ ، سالی تعیین کننده در این حوزه است.

حتی افزایش صادرات نفت نیز نتوانست درآمد نفتي ایران را بالا نگه دارد در نتیجه با وجود افزایش تولید نفت ، درآمد نفتی به ۱۳٫۹ میلیارد دلار رسید و این سرآغاز دورانی سخت برای ایران در بازارهای جهانی نفت بود.
بررسی آمار و ارقام نشان می دهد رکورد کمترین درآمد نفتی در دوران جنگ به سال ۱۳۶۵ بر می گردد.

ایران در این سال ، اقتصاد را تنها با ۵٫۹ میلیارد دلار درآمد نفتی اداره کرد .
این رکورد هر چند در سال پس از آن یعنی سال پایانی جنگ بهبود یافت اما مناسب نشد به طوری که ايران در سال ۱۳۶۶ توانست ۹ میلیارد دلار نفت به بازارهای جهانی صادر کند.

پایان جنگ این وضعیت را حتی برای ایران بدتر کرد به طوری که در سال ۱۳۶۷ ، یعنی سالی که ايران در تیرماه آن قطعنامه ۵۹۸ را پذیرفته بود، ۷٫۶ میلیارد دلار از محل صادرات نفت به بازارهای جهانی درآمد به دست آورد .

 

۳۵۲۲۳

inves بدون نظر ۱ مهر ۱۳۹۶