تبلیغات
تبلیغات تبلیغات

پیکر مرحوم یزدی به ایران می‌آید| دل نوشته صادق خرازی + عکس‎های تاریخی یزدی در کن ...

محمد توسلی از بستگان ابراهیم یزدی درباره جزییات درگذشت او در ترکیه افزود: وی روز گذشته وضعیت جسمانی مطلوبی داشت اما ناگهان منقلب شد و امکان بازگشت برای پزشکان وجود نداشت و درگذشت.

توسلی با اشاره به اینکه یزدی قصد داشت ۱۴ شهریور به ایران بازگردد، خاطر نشان کرد: در اولین پرواز به تهران، پیکرش بازخواهد گشت.

وی درباره زمان برگزاری مراسم خاکسپاری یزدی گفت: هنوز زمانی مشخص نشده و پس از تعیین زمان در اطلاعیه ای اعلام می شود.

يزدی در دو هفته اخیر به علت وخامت حال عمومی پس از عمل جراحی بستری بوده است.

ابراهیم یزدی دبیرکل نهضت آزادی در پی مخالفت آمریکا با صدور ویزای درمان، دی ماه سال گذشته در شهر ازمیر ترکیه تحت عمل جراحی قرار گرفت.

وی که زمستان سال گذشته قصد داشت برای انجام عمل جراحی به آمریکا برود، با مخالفت سفارت آمریکا برای صدور روادید مواجه شد و به علت شرایط جسمانی در ترکیه تحت عمل جراحی قرار گرفت.

یزدی که از کهولت سن و سرطان پروستات رنج می‌برد، در سال های اخیر تحت درمان بود. ابراهیم یزدی متولد سال ۱۳۱۰ در قزوین، فعال سیاسی ایرانی و دبیرکل نهضت آزادی ایران بود.

وی پس از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ ایران به همراه امام راحل به ایران بازگشت و به فرمان امام(ره) در بهمن ۵۷ به عضویت شورای انقلاب اسلامی ایران درآمد و با آغاز به کار دولت موقت انقلاب، به سمت معاون نخست وزیر در امور انقلاب انتخاب شد.
یزدی مدتی به سرپرستی مؤسسه کیهان منصوب شد و پس از استعفای کریم سنجابی از وزارت امور خارجه ایران، به عنوان وزیر امور خارجه دولت موقت انقلاب معرفی شد.

همچنین ایلنا نوشت:

دلنوشته صادق خرازی برای ابراهیم یزدی

سیدصادق خرازی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: شادروان دکتر ابراهیم یزدی، انقلابی نامدار همسنگر بازرگان و شریعتی و چمران و دبیرکل نهضت آزادی ایران ساعاتی قبل چشم از این جهان فانی بر بست و به سوی دیار باقی شتافت. دکتر یزدی نامی آشنا برای همه انقلابیون درون و برون کشور بود. فارغ از همه اختلاف سلیقه‌ها و برداشت‌های متفاوت نام او در صفحات روزهای نخستین انقلاب درج شده است. اخلاق و انصاف دو مشخصه بارز این انسان شریف بود، متدین و خدا ترس بود. هیچگاه حاضر نشد علیه امام و انقلاب مطالب دیگر و دشمن‌شادکن بیان کند. اهل خرد و تدبیر بود و منافع ملی را بر هر باور و ایدئولوژی رجحان می‌داد. اهل عبادت و مناجات بود. خداوند او را غریق رحمت واسعه خود کند و با شهدای اسلام و همه بزرگان دین‌دار دین‌باور محشور فرماید.

*تصاوير منتشره در اين خبر از صبح امروز در کانال‎‎هاي تلگرامي دست به دست مي شوند.

۲۷۲۱۴