تبلیغات
تبلیغات تبلیغات

آوازخوانی خواننده پالت در نمایشگاه پدرش/ نمایش مجموعه آثار اکبر نعمتی در گالری ا ...

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، گالری ایوان این روزها میزبان نخستین نمایشگاه آثار اکبر نعمتی هنرمند هفتاد ساله‌‌ای است که سه مجموعه متفاوت از آثار خود را که در طول هشت سال گذشته به وجود آمده، به نمایش گذاشته است. این نمایشگاه در حالی افتتاح شد که امید نعمتی فرزند اکبر نعمتی به همراه گروه پالت در این نمایشگاه حاضر شد و به اجرای تعدادی از قطعات مطرح این گروه پرداخت.

در طبقات مختلف گالری آثار متنوعی از نعمتی به نمایش گذاشته شده است که هر کدام با ابزار و رویکردی متفاوت به وجود آمده‌ اند.

تابلوهایی که به دیوار نصب شده‌‌اند، مناظری کویری هستند که با سوزاندن ورقه‌‌های چوبی به وجود آمده‌‌اند. مجسمه‌‌هایی که با مواد دور ریختنی ساخته شده‌‌اند بخش دیگری از آثار این مجموعه است. سومین دسته به آثاری اختصاص دارد که با میخ به وجود آمده‌‌اند و ترکیب‌بندی‌ های گوناگونی را ایجاد کرده‌‌اند.

 

اکبر نعمتی در مورد آثار این نمایشگاه گفت: مجموعه «خانه‌ های سوخته کویر» حاصل رفاقت آتش و چوب است. این تابلوها بدون هیچ رنگ و ماده اضافی، تنها با سوزاندن و حرارت دادن چوب ایجاد شده است. مجموعه «میخ‌‌ها» نیز شامل چند بخش می‌‌شود. در تعدادی از آثار با چیدمان میخ‌‌های معمولی در کنار یکدیگر، ترکیب‌‌بندی خاصی به وجود آورده‌‌ام اما تعدادی دیگر از آثار این مجموعه با میخ‌‌هایی به وجود آمده است که امروزه دیگر مورد استفاده قرار نمی‌‌گیرند و برای تهیه آنها به روستاهای مختلف سفر کردم.

نعمتی ادامه داد: نمی‌دانم ایده ساخت این آثار چه زمانی شکل گرفت. پنجاه سال است که در حال فکر کردن هستم و از میان این افکار، بعضی از آنها به نتیجه می‌ رسند و شکل پیدا می‌ کنند. این سه مجموعه را در کنار یکدیگر پیش بردم و در زمان‌ های مختلف بر اساس حالی که داشتم روی آنها کار می‌ کردم.

او با اشاره به سوابق هنری خود بیان کرد: از سال ۴۵ نقاشی را آغاز کردم و از سال ۵۰ به صورت حرفه‌‌ای در زمینه گرافیک و چاپ مشغول به کار شدم. تحصیلات آکادمیک در این زمینه نداشتم و همیشه معتقد بودم هنر را باید در جریان زندگی جستجو کرد. مدت کوتاهی با مرتضی ممیز همکاری کردم و چیزهای بسیاری یاد گرفتم. بعد از انقلاب هم وارد دانشگاه شدم تا گرافیک را اصولی‌ تر بیاموزم.

گالری ایوان تمامی فروش کاتالوگ و سود حاصل از فروش آثار این نمایشگاه را به یک خیریه معتبر اهدا می‌ کند. گالری ایوان در نمایشگاه‌ های قبلی سهم خود از فروش آثار هنری را به خیریه‌ های محک، ماموت، نیکان، کمک، دهش‌ پور، انجمن حمایت از کودکان کار، مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد و بنیاد کودک اهدا کرده بود.

۵۸۲۴۳

inves بدون نظر ۵ شهریور ۱۳۹۶