تبلیغات
تبلیغات تبلیغات

ابراهیم رئیسی: در حوادث سال ۸۸ برخی خواص منحرف شدند/ «نفوذ» همچون نفاق با‌نقاب ا ...

سید ابراهیم رئیسی در دیدار با مدیران خبرگزاری مهر که در تالار ولایت حرم مطهر رضوی برگزار شد، آگاهی‌بخشی دقیق، صحیح و سریع در کنار امید بخشی را رسالت خطیر رسانه‌ها معرفی و اظهار داشت: اعتماد آفرینی و آگاهی بخشی رسالت‌ مهم رسانه‌هاست و این اعتماد آفرینی امری است که به صورت یک پروسه و فرآیند ایجاد می‌شود و به هیچ عنوان کاری پروژه نیست.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری نقش رسانه‌ها در تقویت همگرایی ملی و انعکاس واقعیت‌ها بر پایه ارزش و اخلاق را مهم ارزیابی کرد و افزود: اعتمادسازی در جامعه، سرمایه بزرگی برای یک رسانه است که بخش مهم آن با شیوه‌های اطلاع رسانی هدفمند، صحیح، دقیق و به هنگام ایجاد می‌شود.

وی با تأکید بر انتخاب شیوه‌های صحیح در اطلاع رسانی، بیان کرد: عموماً هر آگاهی بخشی همراه با تحلیل است، حتی خبر نیز به نوعی در درون خود تحلیل دارد، شیوه تنظیم خبر حاکی از تحلیل‌ها، اعتقادات و باورهای فرد و یا سازمان خبررسان است، بنابراین رسانه‌ها باید مراقب باشند که تحلیل‌هایی صحیح و روشنگر را به جامعه ارائه بدهند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه غرب مدعی شفافیت در بسیاری از موارد دست به پنهان کاری می‌زند؛ تصریح کرد: غرب مدعی شفافیت و آزادی در بسیاری از مسائل پنهان کاری می‌کند. بسیاری از مسائل را پس از دهه‌ها آشکار می‌سازد، در عصر حاضر امپراتوری رسانه‌ای جهان در خدمت سیاست‌ها و انحصار کشورهای مستکبر است.

* رسانه‌های اسلامی باید با نگاه به فقه خطوط قرمز خود را تعیین کنند

‌رئیسی با اشاره به توصیه‌های اخلاقی شرع و فقه اسلامی، بیان کرد: براساس فقه اسلامی افشاء اسرار، غیبت، مسخره کردن و استهزا مؤمن و خدشه به آبروی دیگران حرام است، خطوط قرمز رسانه‌های انقلابی و مؤمن را در وهله اول چارچوب باید و نبایدهای شرعی تعیین می‌کند و این تفاوت جوهری رسانه انقلابی با سایرین است.

‌رئیسی با اشاره به شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان معاند، اظهار کرد: این تعداد بالا از شبکه‌های فارسی زبان با هزینه‌های گزاف برای چیست؟ آیا بیگانگان هزینه‌های هنگفت می‌پردازند تا ایرانیان را رایگان سرگرم کنند؟ تبیین توطئه‌ها، هجمه‌ها و دسیسه‌های فرهنگی دشمن بر عهده رسانه‌ها به عنوان مدافعان بنیان‌های فکری و اندیشه‌ای جامعه است.

وی تشخیص صحیح و به هنگام مسائل و روشن‌گری جامعه با حقایق را مسئولیت رسانه‌ها معرفی و اظهار کرد: اگر از همان ابتدا که داعش در حال شکل‌گیری بود رسانه‌ها جهان اسلام به موقع واقعیت تروریسم جریان تکفیری را که دست ساخته آمریکا و صهیونیست در این منطقه است، به گوش جهان می‌رساندند. شاید بسیاری فریب داعش را نمی‌خوردند، بخشی از مشکل قطعا بر دوش رسانه‌هایی است که کوتاهی کردند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام موضع‌گیری و فهم شجاعانه را ویژگی رسانه‌‌های انقلاب خواند و گفت: در فتنه ۸۸ رهبری معظم انقلاب به خوبی و به هنگام تشخیص دادند، غبارها را از پیش چشم دیدگان کنار زدند و حقیقت جریان فتنه روشن کردند، مردم نیز بسیار خوب تشخیص دادند اما متأسفانه برخی خواص منحرف شدند.

رئیسی در ادامه نسبت به بی‌توجهی به خطر بزرگ «نفوذ» در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی هشدار دارد و گفت: «نفوذ» همچون نفاق با‌نقاب است، منافق بی‌نقاب را همه می‌شناسند، مثل عبدالله بن ابی. اما شناخت و شناساندنش نفاق با نقاب سخت است، فرآیند «نفوذ» بسیار پیچیده است، بنابراین تشخیص آن سخت و شناساندن آن سخت تر است.

وی ضمن تبیین محور اعتدال در جامعه اسلامی، عنوان کرد: برای اینکه جامعه اسلامی بر محور صحیح حرکت کند، باید بر مدار ولایت باشد. بسیاری مدعی پیروری از خط امام راحل هستند اما باید دانست شاخص خط امام و بهترین مفسر مکتب ایشان، رهبر معظم انقلاب هستند.

۲۹۲۹