تبلیغات
تبلیغات تبلیغات

رانت پنهان ارز دو نرخی

هادی حق شناس، کارشناس اقتصادی در گفت و گو با خبرگزاری خبرآنلاین با اشاره به اینکه یکی از متغیرهای مهم اقتصاد کلان ایران نرخ ارز است، گفت:« نرخ ارز در بسياري از کشورهای دیگر متناسب با سایر متغیرهای اقتصادی پر اهمیت نیست؛به اين علت که نرخ ارز در سایر کشورها در یک روال طبیعی نوسان می کند.»

او ادامه داد:«نرخ ارز در ایران به دلیل سیاست های دولت كه عمده ترین عرضه کننده ارز، خود دولت است و مهم تر از این،به دلیل اینکه نرخ ارز متاثر از نرخ تورم است، توسط دولت ها تعيين مي شود؛لذا اغلب دولت ها چندان علاقه مند نیستند نوسانات ارز به شکل طبیعی انجام بگیرد. یک بار در دولت سازندگی مرحوم هاشمی رفسنجانی یکسان سازی نرخ ارز انجام گرفت و یک بار در دولت اصلاحالات چنین کاری انجام شد.»

حق شناس اظهار کرد:« در سال ۹۲ نرخ ارز به دلیل اینکه تورم تجمیع شده سنوات گذشته در نرخ ارز اثر نداده شده بود، به یکباره شاهد افزایش سه برابری آن شدیم. درچهار سال گذشته نيز، دولت یازدهم علاقه مند نبود که نرخ ارز تعدیل یا یکسان سازی شود.» 

این کارشناس اقتصادی با اشاره به عمده ترین دلايل علاقه مند نبودن دولت یازدهم برای اجراي سياست ارز تك نرخي ،گفت:« از جمله دلایل عمده تک نرخی نشدن قیمت ارز در سال هاي گذشته، یکی به دليل تحریم ها بود و دیگری به دلیل شرایط پسا تحریم که هنوز نقل و انتقال ارز به راحتی در کشور صورت نمی گرفت؛اما واقعیت این است که از نیمه دوم سال ۹۵ یا سال گذشته شرایط برای یکسان سازی ارز فراهم بود و به نظر می رسد همین حالا نیز دیر شده و دولت باید هرچه سریع تر یکسان سازی نرخ ارز را انجام دهد.»

دوگروه از چندنرخی بودن ارز سود میبرند

او بیان کرد:« عدم یکسان سازی نرخ ارز به سود دو گروه است؛گروه اول کسانی هستند که به ارز دولتی دسترسی دارند و گروه دوم کسانی هستند که واردات انجام می دهند. او اصافه كرد:زمانی که نرخ ارز واقعی نباشد، واردات ارزان تر می شود و کالای خارجی در داخل کشور برای فروش مزیت پیدا می کند،اما اگر یکسان سازی نرخ ارز انجام نشود به زیان تولیدکننده است و تورم کشور را با تورم وارداتی اندک می توان کنترل کرد. بنابراین به نفع اقتصاد است که نه تنها نرخ ارز، نرخ سپرده های بانکی و همه شاخص های به معنی واقعی در بازار توسط عرضه و تقاضا تعیین شود.» 

حق شناس افزود:« زمانی که نرخ ارز یکسان سازی یا واقعی می شود در کوتاه مدت قطعا به نفع تولید و صاردات نفتی است،اما در بلند مدت چنین اتفاقی نمی افتد. علت اینکه چنین اتفاقی نمی افتد تثبیت نرخ ارز است که همواره منجر به تقویت صادرات غیر نفتی نمی شود اما به نفع اقتصاد است.
به گفته اين كارشناس اقتصادي یکسان سازی نرخ ارز برای جلوگیری از انواع رانت ها و واقعی شدن نرخ تورم انجام شود.»

او عنوان کرد:« در ضرورت یکسان سازی نرخ ارز شک و شبه ای وجود ندارد؛ با اين حا بحث سر زمان اجرا است. یکسان سازی نرخ ارز اجتناب ناپذیر است حتما در سال جاری باید صروت بگیرد.»

اقتصاد ایران آماده اجرای طرح يكسان سازی نرخ ارز

او يكی از كاستي هاي دولت یازدهم را یکسان نکردن نرخ ارز دانست و گفت:« دولت يازدهم می توانست یکسان سازی نرخ ارز را در نیمه دوم سال گذشته انجام دهد یا حداقل در سال جاری انجام دهد، اما اين كار را به تاخير انداخت.»

حق شناس ادامه داد:« شاید به این که احتمال تورمی که دولت تمایل داشت در سال ۹۵ تک رقمی باشد متاثر می کرد دولت یازدهم ارز را تک نرخی نکرد.
او گفت: در سال جاری دلیل تک نرخی نکردن نرخ ارز این بود که در آستانه انتخابات به سر می بردیم. اما دیگر نیمه دوم سال جاری نه دولت بایستی نگران حفظ دستاورد تورم تک رقمی باشد و نه نگران حاشیه های سیاسی باشد.»

این کارشناس اقتصادی معتقد است در نیمه دوم سال جاری اقتصاد ایران آماده اجرای طرح يكسان سازی نرخ ارز رسمي كشور است و اگر تا کنون انجام نشده قطعا به دلیل برخی ملاحظات بوده است. 

 

 

۳۹۲۲۴

inves بدون نظر ۳ شهریور ۱۳۹۶