تبلیغات
تبلیغات تبلیغات

دیدار نویسندگان ایرانی با انجمن نویسندگان چین ...

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نشست هیئت نویسندگان ایرانی با انجمن نویسندگان چین صبح جمعه سوم شهریور در انجمن نویسندگان چین با حضور هوشنگ مرادی کرمانی، طاهره ایبد، مرضیه سلیمانی، جعفر شیرعلی نیا، حسین پاینده و علی اصغر سیدآبادی و رئیس انجمن نویسندگان چین، معاون بخش روابط بین الملل انجمن نویسندگان چین، رئیس بخش آفریقای انجمن نویسندگان چین و بخش آسیا و آفریقای انجمن نویسندگان چین برگزار شد.

چانگ تو، رئیس انجمن نویسندگان چین در این نشست گفت: خوشحالیم که ایران به عنوان مهمان ویژه در نمایشگاه کتاب پکن حضور دارد. نویسندگان چین دو ماه پیش از ایران بازدید کردند و خوشحالیم که اکنون نویسندگان ایرانی در این جا حضور دارند.

او در ادامه گفت: چین در زمینه ادبیات و کتاب دوران طلایی خود را سیر می‌کند. چین مبدا جاده ابریشم است و کشور چین و ایران از آن زمان با یکدیگر رابطه داشته‌اند و به این واسطه زمینه همکاری بیشتری بین ما وجود دارد و در زمینه ادبیات کودک و نوجوان با یکدیگر می‌توانیم تبادل نظر داشته باشیم.

رئیس انجمن نویسندگان چین در ادامه به معرفی این انجمن پرداخت و گفت: از زمان تاسیس این انجمن تاکنون ۶۸ سال می گذرد و هدف از تاسیس این انجمن خدمت به نویسندگان است و شرایط لازم را برای تالیف آثار نویسندگان فراهم می آورد.

او در ادامه گفت: این انجمن ۱۱ هزار و ۳۳۶ عضو دارد و چهار جایزه ملی چین در حوزه ادبیات، جایزه روشو، جایزه نویسندگان تطبیقی و یا قومیت و جایزه برای کودکان را برگزار می‌کند. در چین ۳۰۰ میلیون کودک وجود دارد که امسال برای آن‌ها جایزه ادبیات کودک را برگزار کردیم.

رئیس انجمن نویسندگان چین در این نشست گفت: رفت و آمدهای دوطرفه با نویسندگان، برگزاری سمینار ادبیات، ترجمه آثار ادبیات متقابل در چند سال اخیر با کشور ایران را به صورت جدی دنبال می‌کنیم و در این حوزه فعال هستیم. نمایشگاه کتاب پکن فرصت مناسبی برای برقراری ارتباط با نویسندگان ایران است که در آینده امیدواریم این رفت و آمدها بیشتر شود و منتظر بازدید هیات نویسندگان ایرانی از چین هستیم.

علی اصغر سیدآبادی نویسنده کتاب کودک نیز در این نشست ضمن معرفی هر یک از نویسندگان ایرانی حاضر در جلسه به معرفی صنعت نشر و تیراژ کتاب در ایران و علاقه‌مندی به چاپ کتاب‌های چینی نکاتی را بیان کرد.

سیدآبادی در ادامه گفت: نسبت ورود کتاب‌های چینی به کالاهایی که از این کشور وارد ایران می‌شود خیلی کم است و امیدواریم که برگزاری این نشست‌ها باعث شروع همکاری جدی در تبادل رایت شود.

در ادامه این نشست هر یک از نویسندگان به صورت دوطرفه با هیات چینی به بحث و تبادل نظر و گفت و گو پرداختند. حضور پژوهشگران چینی در ایران با حمایت‌های دولتی، انجام کارگاه های آموزشی و علمی، انعقاد تفاهم نامه با انجمن نویسندگان و تفاهم نامه بین ایران و چین برای گسترش ارتباطات فرهنگی و تالیف از جمله پیشنهاداتی بود که در این جلسه مطرح شد.

در پایان این نشست نیز بازدید مشترک از موزه دانشکده ادبیات لوشون و پژوهشگاه ادبیات چین انجام شد.

۵۸۲۴۳

inves بدون نظر ۳ شهریور ۱۳۹۶