تبلیغات
تبلیغات تبلیغات

به نام اوپک به کام دیگران

حسین شیبانی‌: نمودار ضمیمه شده در این مطلب قیمت نفت WTI را در یک بازه ۱۸ ماهه نمایش می دهد.

قیمت نفت WTI در این مدت، بین محدوده ۴۰ الی ۵۵ دلار در حال نوسان بوده است. نکته حائز اهمیت تری در این نمودار وجود دارد و آن روند نزولی قیمت نفت از اواخر فوریه ۲۰۱۷ ( اوایل اسفند ماه سال ۱۳۹۵ ) است.

سران اوپک در جلسه ۲۵ جولای ۲۰۱۷،  تصمیم به ادامه سیاست کاهش تولید نفت تا مرز ۱٫۸ میلیون بشکه در روز را گرفتند. به عبارتی این سیاست که از ابتدای سال ۲۰۱۷ شروع شده بود تا ماه مارس ۲۰۱۸ ادامه خواهد داشت. اما همانگونه که در نمودار قیمت جهانی نفت WTI نیز مشخص شده است، در روز تصمیم اوپک به کاهش تولید قیمت نفت در سطح جهان، نه تنها قیمت نفت افزایش پیدا نکرد، بلکه در حدود ۳ دلار به ازای هر بشکه نیز کاهش پیدا کرد.

این کاهش تا حدودی تحت تاثیر تسویه قرارداهای آتی نفتی بوده و از آن مهم تر بیشتر حامل پیام عدم خوش بینی بازارهای بین المللی به کارا بودن سیاست کاهش تولید اوپک در جهت ایجاد توازن در شرایط عرضه و تقاضا ی نفت بوده است.
به نظر بسیاری از کارشناسان، این حجم از کاهش تولید نفت نمی تواند حجم عرضه نفت را به سمتی سوق دهد که باعث تحریک تقاضا شده و در پی آن قیمت نفت افزایش پیدا کند، همین اتفاق نیز رخ داد و آمریکا به راحتی با افزایش تولید خود و عبور از مرز تولید ۱۳ میلیون بشکه نفت در روز و همچنین استفاده بهینه از ذخیره مازاد خود، میزان زیادی از سهم تولید کاهش یافته توسط اوپک را در دست گرفت و همین مساله باعث شد تا سیاست کاهش تولید اوپک در کوتاه مدت اثری معکوس داشته باشد. در حال حاضر با توجه به حجم ذخایر نفتی موجود در آمریکا و افزایش تولید نفت شیل در این کشور، احتمال اینکه کانال نزولی رسم شده برای نفت کماکان معتبر بماند وجود خواهد داشت. لذا تا انتهای ماه آگوست و یا حتی تا انتهای سال ۲۰۱۷ نمی توان توقع افزایش چشمگیر قیمت نفت را داشت و می توان کانال ۴۰ الی ۶۰ دلار را برای قیمت نفت در سال ۲۰۱۷ ، کماکان یک کانال معتبر قلمداد کرد.

البته از نقش سایر عوامل دیگر در مورد کاهش قیمت نفت نیز نباید گذشت که عبارتند از :

*بالا بودن ذخایر نفتی در بسیار از کشورها ( به دلیل مازاد عرضه)

*اعمال سیاست های حمایتی جهت جلوگیری از آلودگی های زیست محیطی ناشی از مشتقات نفت و پالایشگاه ها

*افزایش منع سرمایه گذاری در تکنولوژی های استفاده کننده از سوخت های فسیلی ازسال ۲۰۲۰ در برخی از کشورها 

*کاهش تقاضا برای بنزین در سطح جهان با توجه به رسیدن به انتهای فصل تابستان که  به همین منظور بسیاری از پالایشگاه ها به دلیل کاهش تقاضا، سطح تولید خود را کاهش داده و این مساله نیز تا اندازه ای باعث کاهش قیمت نفت در سطح بین المللی شده است و …
اما برای پیش بینی دقیق وضعیت قیمت نفت در سال ۲۰۱۷ باید منتظر اجلاس بعدی اوپک در تاریخ ۳۰ نوامبر ۲۰۱۷ ماند. تا هم میزان پایبندی اعضا به سیاستهای کاهش تولید مشخص شود و هم اینکه آیا تصمیم اوپک به منظور افزایش قیمت نفت به سمت کاهش بیشتر تولید روزانه تغییر خواهد کرد؟ و یا اوپک با همین سطح کم کاهش تولید روزانه منتظر بهبود شرایط قیمت نفت در سال ۲۰۱۸ و بلند مدت خواهند بود!

 

۳۹۲۲۴

inves بدون نظر ۳ شهریور ۱۳۹۶