تبلیغات
تبلیغات تبلیغات

قیمت طلای جهانی افت کرد

امروز در بازارهای جهانی قیمت هر اونس طلا با ۴٫۴ دلار کاهش نسبت به روز گذشته به قیمت ۱۲۸۵ دلار و ۹۰ سنت معامله شد.

قیمت امروز فلز زرد نسبت به یک ماه گذشته ۳۶٫۳ دلار افزایش داشت اما نسبت به یک سال گذشته با ۳۷٫۹ دلار کاهش همراه بود.

قیمت امروز این فلز گرانبها در کمترین زمان به قیمت ۱۲۸۳ دلار و ۶۰ سنت و در بیشترین زمان به قیمت ۱۲۹۰ دلار و ۶۰ سنت معامله شد.

در گروه سایر فلزات گرانبها هم هر اونس نقره کاهش ۱۴ سنتی داشت اما فلزات گرانبهای پلاتینوم و پالادیوم هرکدام ۲ دلار کاهش داشتند.

بررسی روند قیمتی یک ماه گذشته طلا نشان می‌دهد که کمترین قیمت در ۲۵ جولای با ۱۲۵۰ دلار رقم خورده است که روند افزایشی پرنوسان خود را تابه‌امروز ادامه داده و بیشترین قیمت در ۲۱ آگوست با ۱۲۹۲ دلار ثبت کرده است.

 رویترز درباره دلیل کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی نوشت، پس از آنکه ترامپ رئیس جمهور آمریکا تهدید به تعطیلی دولت کرد، اکنون سرمایه‌گذاران منتظر هستند که نتیجه نشست بانک مرکزی در هتل جکسون چه خواهد بود. آیا بانک مرکزی به افزایش نرخ بهره در این کشور تصمیم خواهد گرفت یا نه؟ افزایش نرخ بهره باعث افزایش ارزش دلار شده و سرمایه‌گذاران با تحلیل اینکه روند بازار بهبود یافته سرمایه‌های خود را از طلا دور می‌کنند و قیمت فلز زرد کاهشی می‌شود.

عامل دومی که به کاهش قیمت طلا دامن زده، افزایش نسبی قیمت دلار در بازارهای جهانی است که رابطه دلار و طلا از نظر قیمت معکوس است. یعنی زمانی که قیمت دلار بالا می‌رود، قیمت طلا کاهش می‌یابد و برعکس. دلیل آن این است که افزایش قیمت دلار طلا را برای کشورهایی که با ارز غیردلار خریداری می‌کنند گران‌تر می‌کند،‌بنابراین حجم تقاضا کاهش یافته و قیمت هم افت می‌کند.

 

۳۹۲۲۴

inves بدون نظر ۲ شهریور ۱۳۹۶