تبلیغات
تبلیغات تبلیغات

حضور هیئت ۸۰ نفره از ایران در نمایشگاه کتاب پکن/ ۹ نویسنده شناخته شده در غرفه ای ...

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، کنفرانس خبری بیست و چهارمین دوره نمایشگاه کتاب پکن با حضور محمد رسول الماسیه، رایزن فرهنگی ایران در چین و غلامرضا نوعی، مدیر بخش نمایشگاه‌های خارجی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران و جائو خایون، از مدیران برگزارکننده نمایشگاه بین‌المللی کتاب پکن روز جمعه در پکن برگزار شد.

غلامرضا نوعی، مدیر بخش نمایشگاه‌های خارجی به تشریح برنامه‌های ایران در نمایشگاه پرداخت و گفت: «جمهوری اسلامی ایران با هیئتی ۸۰ نفره در این رویداد فرهنگی حضور خواهد داشت.»

در ادامه این برنامه مدیر بخش نمایشگاه‌های خارجی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران به تشریح برنامه‌های حضور ایران در این نمایشگاه پرداخت و گفت: «۹ نویسنده شناخته شده از ایران در غرفه حضور دارند. هم چنین سه گروه موسیقی نیز در مدت برگزاری نمایشگاه در غرفه ایران به اجرای برنامه می پردازند.»

نوعی در ادامه درباره برنامه‌های ایران گفت: «نمایش بیش از ۹۵۰ عنوان کتاب در زمینه‌های مختلف، حضور ۱۳ ناشر، سه آژانس ادبی، برگزاری هفته فیلم ایران درموزه ملی چین و حضور سه تصویرگر از جمله برنامه‌های دیگر غرفه ایران در نمایشگاه است.»

او ادامه داد: «نمایش ۷۰ اثر تصویرگری از تصویرگران ایران، معرفی پیشکسوتان معاصر اهل قلم ایران، معرفی صنعت نشر ایران و معرفی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از برنامه‌های دیگری است که در غرفه ایران اجرا می‌شود.»

نوعی در بخش دیگر درباره طراحی غرفه ایران گفت: «متراژ اختصاص یافته به ایران در این نمایشگاه ۵۰۰ متر مربع است. در طراحی غرفه از معماری سنتی ایرانی با استفاده از طرح‌های کاشی و آجرکاری استفاده شده است. بخش‌هایی ازغرفه برای برگزاری نشست و میزگردهای تخصصی، نمایش کتاب ناشران شرکت کننده، معرفی آثار تصویرگران و معرفی آثار نویسندگانی که در غرفه حضور خواهند داشت اختصاص داده شده است.»

او به شعار حضور ایران در این دوره از نمایشگاه نیز اشاره کرد و گفت: «جمهوری اسلامی ایران با شعار «ایران،رویای رنگین جاده ابریشم» به عنوان مهمان ویژه در این دوره از حضور پیدا می کند.»

رایزن فرهنگی ایران در چین در این نشست گفت: «ایران و چین مفتخر هستند که بزرگترین نمایشگاه های بین المللی کتاب را در قاره آسیا برگزار می‌کنند. دو کشور دارای سابقه تاریخی و صاحب تمدن هستند. ایران در غرب آسیا و چین در شرق آسیا، در عصر احیای جاده ابریشم تلاش شایسته‌ای خواهند کرد تا رشته اتصال کشورها در جهان مدرن را با الگوی سازنده و پویای جاده ابریشم تاریخی ایجاد و مستحکم کنند.»

الماسیه در ادامه افزود: «طرح جاده ابریشم بر تقویت زیرساخت‌های ارتباطی کشورهای عضو، مانند خطوط ریلی، جاده، کشتیرانی و مسیرهای هوایی تاکید دارد. جاده ابریشم به تقویت زیرساخت‌های ارتباطات معنوی ملت‌ها نیز توجه خواهد کرد، صنعت چاپ، نشر و ترجمه نیزاز جمله این زیرساخت‌ها محسوب می‌شود.»

رایزن فرهنگی ایران درپایان سخنان خود گفت: «ما فرصت نمایشگاه کتاب را مغتنم دانستیم تا جلوه‌هایی از فرهنگ ایران در زمینه‌های مختلف فیلم، موسیقی، هنرهای تجسمی، نویسندگی و تصویرگری را در غرفه ایران به نمایش بگذاریم. درمدت نمایشگاه شخصیت‌های فرهنگی و هنری بزرگی از ایران در این رویداد مهم فرهنگی حضورخواهند داشت.»

در بخش پایانی نشست خبرنگار روزنامه گلو بال تایمزدر سئوالی علت شناخت کم نویسندگان چین از ایران را جویا شد و در ادامه سوال شد که برای این شناخت کم چه تدابیری اندیشیده شده است؟ مدیربخش نمایشگاه های خارجی موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران درپاسخ به این سئوال گفت: «ارتباط مستمر انجمن نویسندگان دو کشور می‌تواند در این خصوص موثر باشد. برای شناخت بیشتر نویسندگان چین از ایران، نویسندگان مطرح و برجسته‌ای از جمهوری اسلامی ایران در محل غرفه حضور خواهند داشت و از نزدیک با نویسندگان چین و بازدیدکنندگان گفت و گو می‌کنند. معرفی آثار ادبیات ایران و معرفی نویسندگان ایرانی در قالب کتاب، کاتالوگ و بروشور از جمله فعالیت های ما برای این موضوع است.»

بیست و چهارمین دوره نمایشگاه کتاب پکن از تاریخ یکم تا پنجم شهریورماه برگزار می شود.

۵۸۲۴۳

inves بدون نظر ۲۱ مرداد ۱۳۹۶