تبلیغات
تبلیغات تبلیغات

روایت موسوی‌بجنوردی از خلق‌وخوی شخصی امام و فرزندانش ...

موسوی بجنوردی که با حکم امام خمینی(ره) در دهه شصت عضویت در شورای‌عالی قضایی را عهده‌دار بود، در این دیدار در پاسخ به پرسشی درباره نگاه اسلام به حقوق مخالفان گفت: بهترین الگو برای ما سیره نبوی است، پیامبر اسلام پس از به قدرت رسیدن و تشکیل حکومت در برخورد با کسانی که بیشترین آزار و شکنجه را به ایشان و سایر مسلمانان در مکه و دوران شعب ابی‌طالب یا در مدینه داشتند، توأم با رافت کامل و نه انتقام گرفتن و برخورد خشونت‌آمیز عمل کردند و حتی از خون وحشی، قاتل حمزه سیدالشهدا عموی خود، پس از اسلام آوردن این فرد، گذشتند تا اسلام بتواند ریشه بگیرد و پابرجا بماند.

موسوی بجنوردی افزود: با خشونت، سخت‌گیری و انتقام گرفتن هیچ‌گاه نخواهیم توانست قلوب دیگران را بدست آوریم، پیامبر اسلام(ص) پس از فتح مکه و در شرایطی که می‌توانست مخالفان و مشرکین را سخت مجازات کند، فرمود رفتار افراد پیش از اسلامشان نادیده گرفته می‌شود، و “الاسلام یجب ماقبله” به همین دلیل اسلام توانست بسرعت از مرزها عبور کند و قلوب مردم را به تصرف درآورد.

وی ادامه داد: وقتی اسلام با مشرکان و کفاری که بیشترین جنایات و شکنجه‌ها را انجام داده بودند به صرف اسلام آوردن زبانی اینگونه برخورد می‌کند، قطعا در برابر مؤمنان و مسلمانان حقیقی با رحمت و مغفرت بیشتری برخورد می‌کند و سیره امام خمینی قدس سره ، هم در ابتدای انقلاب این بود و با عفو عمومی برای هر فردی که در حکومت قبل اقداماتی انجام داده بود، تلاش کردند مانع برخوردهای گسترده شوند. البته ایشان فرمودند که کسانی که دستشان به خون انسان‌ها آلوده شده باید از اولیای دم و خانواده قربانیان رضایت بگیرند، براساس همین نگرش هم بود که تعداد کشته‌ها در انقلاب ایران نسبت به سایر انقلاب‌های جهان بسیار پایین‌تر بود.

موسوی بجنوردی خاطر نشان کرد: بنده در قم و نجف شاگردی امام را کردم و در نوفل شاتو در خدمت ایشان بودم. مشی اسلام رحمانی نه تنها در دیدگاه‌های فقهی، عرفانی و اخلاقی ایشان بسیار پررنگ بود بلکه رفتار و خلق وخوی شخصی حضرت امام هم براساس همین رویکرد توأم با رحمت و مدارا بود، شهید آقا مصطفی فرزند ایشان هم همین نوع تفکر و نگرش را داشت که برادرشان مرحوم حاج احمدآقای خمینی (ره) هم همین گونه بود.

آیت‌الله موسوی بجنوردی همچنین گفت: مرحوم حاج آقا مصطفی، هم در فقه، مجتهدی مسلم و هم در عرفان و فلسفه صاحب نظر بود، حدود ۳۰ سفر همراه ایشان پیاده از نجف به کربلا را طی کردم. واقعا ایشان از نظر انسجام فکری و نوآوری در علوم اسلامی کم‌نظیر بود و می‌توان گفت نسبت به شهیدمحمباقر صدر که نگاه نوینی به علوم روز براساس نگرش اسلامی داشت، ایشان قوی‌تر بود.

رئیس دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه آزاد در این دیدار با اشاره به سابقه دوستی و همکاری خود با چهره‌هایی چون شهید آیت‌الله بهشتی و مرحوم آیت‌الله موسوی اردبیلی تصریح کرد: در دهه اول انقلاب در کنار حضرات آیات، آقایان موسوی اردبیلی، صانعی، مرعشی و دیگران در شورای عالی قضایی بودم وهمه این بزرگان از چهره های درخشان علمی ، اخلاقی وانقلابی بودند.

 

۲۹۲۱۶