تبلیغات
تبلیغات تبلیغات

بررسی بحران‎های امنیتی و تروریستی و مساله بوکوحرام در دیدار لاریجانی با همتایان ...

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز با ایساکا سیدیبه رئیس مجلس ملی مالی دیدار و گفت‌وگو کرد.

لاریجانی در این دیدار با اشاره به روابط دیرینه و تاریخی دو کشور ایران و مالی گفت: حضور هیات پارلمانی مالی در مراسم تحلیف ریاست جمهوری نمایانگر عمق دوستی و روابط مثبت دو کشور است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کشور مالی کشوری مستقل بوده و جمهوری اسلامی همواره خواهان ارتقا و افزایش سطح روابط و تعاملات اقتصادی، سیاسی و تجاری با این کشور است.

وی ظرفیت‌های دو کشور ایران و مالی را بسیار مطلوب و چشمگیر دانست و گفت: قطعاً مقامات دو کشور به ویژه پارلمان‌های ایران و مالی باید از این ظرفیت‌ها برای توسعه روابط استفاده کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی بااشاره به بروز بحران های امنیتی و تروریستی در برخی از کشورهای آفریقایی تصریح کرد: در شرایط کنونی مسئله تروریسم به یک بحران و مشکل بزرگ و جدی تبدیل شده و قطعاً باید با جدیت با آن مبارزه کرد.

در این دیدار ایساکا سیدیبه رئیس مجلس ملی مالی روابط میان ایران و مالی را سازنده خواند و گفت: خوشبختانه سطح تعاملات و روابط دو کشور در حال ارتقا و گسترش است و باید با تلاش بیشتر این همکاری‌ها را افزایش داد.

وی با اشاره به بروز بحران‌های تروریستی و امنیتی در کشور مالی افزود: این بحران به یک مشکل جدی برای کشور و مردم ما تبدیل شده و مبارزه با تروریست‌ها بسیار دشوار است.

رئیس مجلس ملی مالی با بیان اینکه تروریسم به مانع بزرگی برای توسعه مالی تبدیل شده است، گفت: ما در تلاش هستیم که ارتشی قوی برای مقابله با گروه‌های تروریستی تشکیل دهیم.

همکاری با کشورهای آفریقایی جزو اولویت‌های سیاست ایران است

 علی لاریجانی همچنین در دیدار با مارسل نیات انجیفنجی رئیس مجلس سنای کامرون با اشاره به روابط دوستانه و گسترده ایران و کامرون گفت: همکاری با کشورهای آفریقایی جزو اولویت‌های سیاست خارجی جمهوری اسلامی محسوب می‌شود و ما علاقمند به همکاری در حوزه‌های مختلف از جمله حوزه صنعت، معدن، داروسازی و صنایع غذایی هستیم.

وی ادامه داد: از طرف دیگر شرکت‌های پیشرفته و خوبی در ایران برای اجرای پروژه‌های زیرساختی و جاده‌سازی وجود دارد و کشور کامرون می‌تواند از این ظرفیت‌ها به خوبی استفاده کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: خوشبختانه بعد از توافق هسته‌ای زمینه‌های خوبی برای فعالیت شرکت‌های ایرانی به وجود آمده که از این ظرفیت‌ها باید به خوبی استفاده کرد.

در ادامه این دیدار مارسل نیات انجیفنجی رئیس مجلس سنای کامرون بر لزوم گسترش روابط و همکاری های ایران و کامرون تاکید کرد و گفت: کشور کامرون جایگاه مهم و برجسته ای در قاره آفریقا دارد و با توجه به این ظرفیت ها، گسترش روابط و همکاری ها میان دو کشور مهم و ضروری است.

وی با بیان اینکه کشور کامرون به تجارب جمهوری اسلامی در حوزه‌های مختلف به ویژه بخش‌های اقتصادی و صنعتی نیاز دارد، افزود: دو کشور باید درجهت ارتقاء سطح روابط و تعاملات گام بردارند.

مارسل نیات انجیفنجی با اشاره به فعالیت گروه‌های تروریستی از جمله بوکوحرام در منطقه آفریقا گفت: این گروه تروریستی مشکلات امنیتی و همچنین معضلات اقتصادی را برای منطقه ایجاد کرده است و ما خواهان همکاری های کشورهای دوست برای مقابله با این پدیده هستیم.

۲۷۲۱۹