تبلیغات
تبلیغات تبلیغات

روایت تاریخ و هویت قوم ایرانی تات در یک مستند ...

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مستند «بلندی‌های تات‌نشین» درباره تاریخ، هویت و زبان قوم تات در ایران است که غالبا در سرزمین‌های مرتفع کشور زندگی کرده‌اند؛ قومی که سرکوب‌شدگان دوره عرب‌ها، مغول‌ها و آرامی‌ها هستند و آرام آرام به ارتفاعات رانده شده‌اند.

قنبری درخصوص دلیل انتخاب این موضوع برای ساخت مستند جدید خود گفت: «من از بچگی با قوم تات برخورد داشتم و می‌خواستم بفهمم چرا به این قوم تا این حد بی‌توجهی شده است.»

او افزود: «با گروه تولید قصد داریم تا دو هفته دیگر به ارتفاعات شهرهای خلخال، طارم، الموت، دیلمان، لوشان سفر کرده و اقدام به فیلمبرداری کنیم. شهرهای دیلمان، تاکستان، بوئین زهرا و بجنورد هم در فاز بعدی فیلمبرداری خواهند بود.»

قنبری معتقد است اگر برنامه‌ریزی دقیقی انجام شود، فیلمبرداری این مستند تا پایان مردادماه به اتمام رسیده و مهیای حضور در جشنواره سینماحقیقت خواهد شد.

این مستند ۸۰ دقیقه‌ای راوی ندارد و تنها برای بخش‌هایی از گفتار مردم تات که فهم آن سخت است، از زیرنویس فارسی استفاده خواهد شد.

رهبر قنبری در پایان گفت: ««بلندی‌های تات‌نشین» مستندی شاعرانه است که در آن شاهد سفر یک نوازنده‌ی شاعر تات میان اقوام خودش هستیم که هر آنچه می‌بیند، می‌نویسد و در گفت وگو با خودش بازگو می‌شود. در این مستند با زبان، شعر و گفتارهای مردم تات آشنا خواهیم شد.»

عوامل تولید این فیلم مستند عبارتند از نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده: رهبر قنبری، فیلمبرداران: عبدالله شکری و حامد نامور، تدوین‌گر: حسین پیروزیان، مدیر تولید: امیرهوشنگ فراهانیان.

۵۸۲۴۳

inves بدون نظر ۲۵ تیر ۱۳۹۶