تبلیغات
تبلیغات تبلیغات

برگزاری جشنواره‌ای برای گیلاس

علی مرادی شهردار لواسان در نشست خبری اعلام کرد: این جشنواره به مدت ۳ روز از یکشنبه ۲۵ تیر ماه و در حاشیه دریاچه سد لتیان و در مسیر رودخانه جاجرود برگزار خواهد شد و در فاصله ساعات ۲۰ تا ۲۴ به روی علاقه‌مندان و بازدیدکنندگان باز خواهد بود.

به گفته وی جشنواره گیلاس با حضور مسئولان کشوری و منطقه‌ای برگزار می‌شود و هدف این است که توانمندی و قابلیت‌های تولیدکنندگان را در این منطقه افزایش دهیم.

ایران با تولید سالانه ۲۰۰ هزار تن گیلاس جایگاه سوم تولید جهان را در اختیار دارد که حدود ۶۰ تا ۶۱ هزار تن از این محصول در شهرستان شمیرانات به عمل می‌آید.

میزان تولید گیلاس در جهان حدود ۱۸میلیون تن است. ترکیه جایگاه نخست، آمریکا دوم و ایران جایگاه سوم را دارد و پس از این کشورها ایتالیا و اسپانیا در جایگاه‌های چهارم و پنجم دنیا قرار گرفته‌اند.

شهردار لواسان در این نشست تصریح کرد: اگر چه ترکیه جایگاه نخست تولید را در جهان دارد، اما با بررسی‌هایی که انجام گرفته کیفیت گیلاس ایران جایگاه نخست را در دنیا دارد و علاقه‌مندان زیادی دارد.

مرادی درباره صادرات و فرآوری محصولات گیلاس این منطقه گفت: معمولاً تولید محصولات این منطقه بیشتر برای مصرف داخلی است و هنوز در بخش فرآوری آن ورود نشده است و بیشتر باید بخش خصوصی این کارها را انجام دهد.

مرادی افزود: از آنجایی که وزارت جهاد کشاورزی متولی این بخش است، باید به صنایع تبدیلی مرتبط با این محصول بپردازد.

شهردار لواسان با بیان اینکه لواسان به عنوان منطقه‌ای حاصل خیز در تولید محصولات سردرختی شهرت دارد، افزود: این جشنواره فرصت مغتنمی است تا علاوه بر ارتقای سطح کیفی و کمی تولید گیلاس این شهرستان سایر محصولات کشاورزی نیز به طور مستقیم به دست مصرف‌کنندگان برسد.

وی با تأکید بر اهمیت توسعه بخش کشاورزی در کشور به ویژه لواسان، افزود: به منظور تقویت تولیدات باغی، ایجاد اشتغال و شناسایی و معرفی ظرفیت‌های تولیدی در این بخش در چنین جشنواره‌هایی ضروری است.مرادی ادامه داد: برگزاری این جشنواره علاوه بر کمک به ارتقای کمی و کیفی تولید محصول گیلاس به صادرات محور شدن ‌آن هم کمک می‌کند.

 

۳۵۳۵

inves بدون نظر ۲۱ تیر ۱۳۹۶