تبلیغات
تبلیغات تبلیغات

هشدار دانشمندان: موج گرمای مرگبار بیشتر می‌شود/بحران برای ۳۰ درصد جمعیت جهان ...

به گزارش خبرآنلاین،بر اساس تحقیقی که در نشریه تغییرات اقلیمی نیچر چاپ شده در حال حاضر حدود ۳۰ درصد از مردم جهان جهان،حداقل ۲۰ روز از سال گرمای کشنده را تجربه می کنند. اما در صورت بی‌توجهی جهانی و ادامه انتشار گازهای گلخانه ای این رقم تا سال ۲۱۰۰  می‌تواند به ۷۴ درصد افزایش پیدا کند. حتی در صورتی که همه کشورهای جهان به تعهدات خود در قبال محیط زیست عمل کنند باز  هم خیلی وضع بهتر نیست و  ۴۸ درصد مردم جهان موج‌های مرگبار گرما را تجربه خواهند کرد. بر اساس تحقیقات صورت گرفته از سال ۱۹۸۰ گرمای زمین به صورت پیوسته افزایش پیدا کرده و تنها تا سال ۲۰۱۴ بیش از ۸۰۰ مورد موج گرمای مرگبار در ۳۶ کشور دنیا ثبت و بررسی شده‌اند. 

یخهای قطب جنوب هر روز سریع‌تر آب می شود. میلیونها نفر در اثر تغییرات آب و هوایی در حال آواره شدن هستند که در برابر آن تا چند سال دیگر، بحران کنونی پناهجویان جهان بی اهمیت به نظر خواهد رسید.

گزارش‌های سازمان‌های جهانی نشان می‌دهد که میانگین دمای هوای کره زمین از سال ۱۸۸۰ تا سال ۲۰۱۵ تقریبا دو درجه بیشتر شده است. این دو درجه لعنتی اما اگر فکری به حالش نشود می‌تواند زمین را نابود کند. 

در حال حاضر میزان تولید گازهای گلخانه‌ای بیشتر از هر زمان دیگری در تاریخ بشر است. بنا به گزارش سازمان ملل متحد تنها در سال ۲۰۱۴ پنجاه و سه میلیارد تن دی اکسید کربن وارد جو کره زمین شده است و میزان آن به طرز نگران‌کننده‌ای در حال افزایش است.

مهمترین گازهای گلخانه ای که بر اثر فعالیتهای بشری تولید می شود “دی اکسید کربن”، “متان” و “پروتوکسیدِ ازت” است که نخستین آنها حاصل استفاده از منابع انرژی فسیلی نظیر زغال سنگ، نفت و گاز است. “متان” نیز بر اثر بهره برداری از منابع نفت و گاز و نیز فعالیت دامداری تولید می شود. “پروتوکسیدِ ازت” هم ناشی از کودهای ازتی و نیز برخی فعالیتهای صنعتی است.

دانشمندان سازمان ملل متحد پیش‌بینی کرده‌اند که اگر میزان گازهای گلخانه‌ای سطح زمین کاهش پیدا نکند، تا سال ۲۱۰۰ گرمای زمین چیزی بین ۳.۷ تا ۴.۸ درجه بیشتر خواهد شد. برای اینکه افزایش گرما تا زیر دو درجه باقی بماند، میزان گازهای گلخانه‌ای تولید بشر باید به میزان ۴۰ تا ۷۰ درصد آنچه در سال ۲۰۱۰ تولید کرده کاهش یابد.

۵۴۵۴

inves بدون نظر ۳۰ خرداد ۱۳۹۶