تبلیغات
تبلیغات تبلیغات

ناسا اعلام کرد:کشف ۱۰ سیاره شبیه به زمین و با امکان وجود حیات/ما تنها نیستیم؟ ...

به گزارش خبرآنلاین،در اسفند سال ۹۵ ناسا از کشف هیجان انگیز یک سامانه ستاره‌ای با هفت سیاره شبیه به زمین توسط تلسکوپ فضایی اسپیتزر خبر داده بود{اینجا}دانشمندان ناسا اکنون اما اعلام کرده‌اند که ۲۱۹ سیاره فراخورشیدی دیگر را با استفاده از تلسکوپ فضایی کپلر شناسایی کرده‌اند که ۱۰ سیاره از میان آنها در کمربرند حیات ستاره خود قرار داشته و امکان کشف آب و حیات در آنها وجود دارد. 

اکنون تعداد کل سیاره‌های فراخورشیدی کشف شده توسط ابزارهای رصد فضایی ناسا به ۴۰۳۴ مورد رسیده است. البته از میان این سیاره‌ها فقط ۵۰ سیاره از نظر وضعیت فیزیکی و مداری، برای تشکیل و حفظ آب به صورت مایع در سطح خود مناسب هستند. در واقع چرخش سیاره در مداری با فاصله مناسب از خورشید که به «کمربند حیات» معروف است، بهترین شرایط را برای تشکیل حیات به وجود می آورد. ناسا اکنون به مجموعه این سیاره‌های با احتمال وجود حیات ۱۰ عضو جدید را  اضافه کرده است. دانشمندان ناسا وجود آب را شرطی مهم برای احتمال وجود حیات در این سیاره‌‌ها می‌دانند. 

ماریو پرز،از دانشمندان ماموریت کپلر در نشست خبری این کشف جدید گفت: سوال همیشگی ما این بوده است که آیا ما در این عالم تنها هستیم؟ شاید کپلر حالا به صورت غیرمستقیم دارد به ما می‌گوید که ما تنها نیستیم. 

مأموریت کپلر یک تلسکوپ فضایی ساخت ناسا است که باهدف کشف سیارات فراخورشیدی مشابه زمین به فضا پرتاب شده‌است. کپلر برای ماموریت خود درخشندگی ۱۰۰٬۰۰۰ ستاره را در عرض ۳٫۵ سال بررسی می‌کند تا نشانه‌ای از کاهش درخشندگی بر اثر گذار سیاره‌ای بیابد. این ماموریت به نام ستاره‌شناس آلمانی یوهانس کپلر نامگذاری شده‌است.

۵۴۵۴

inves بدون نظر ۳۰ خرداد ۱۳۹۶