تبلیغات
تبلیغات تبلیغات

امام جمعه تهران به مسوولان:امیدتان را از آمریکا قطع کنید/آنها که در فتنه۸۸بودند ...

به گزارش خبرآنلاین، آیت الله
محمد علی موحدی کرمانی، در خطبه های نماز جمعه تهران با
اشاره به اینکه باید شاخصه های حکومت اسلامی را بدانیم و اگر این شاخصه های وجود
داشت حکومت اسلامی برقرار است ؛ اظهار داشت: حکومت اسلامی شاخص هایی همچون توصیه
به مردم، عدم خود پسندی و خودستایی، روحیه انتقاد پذیری ، حل مشکلات مردم و توجه
به نیروهای مسلح و عدم تبعیض و  … دارد.

 اهم اظهارات
خطیب جمعه موقت تهران را به نقل از خبرگزاری‌ها بخوانید؛

* پیامبر (ص) فرمودند علی بهترین انسانهاست و هرکسی شک کند کافر است. همه نیازمند علم علی (ع) هستند و علی نیاز به علم هیچ کس نداشت این نشان می دهد که علی (ع) امام همه است. ابن حجر از ابوبکر نقل می کند که از پیامبر شنیدم هیچ انسانی از پل صراط عبور نمی کنه مگر اینکه جواز عبور را از علی (ع) اخذ کند.

*یک توصیه ای که امیرالمومنین به حکام داشتند این بود که می فرمودند «به مردم رحم داشته باشید و آنها را دوست بدارید و به آنها لطف کنید. مسئولین باید درد مردم را حس کنند و به آنها توجه کنند. امیرالمومنین فرمودند من نمی توانم طعام های مختلف بخورم در حالی که برخی نان برای خوردن ندارند یا من سیر بخوابم در حالی که عده ای گشنه باشند. این درد برای مسئولین بس است که سیر بخوابند در حالی که اطراف شان تعدادی گرسنه باشند. من چطور می توانم امیر مومنان باشم ولی در سختی ها شریک مردم نباشم؟» امیر المومنین فرمودند مراقب باشید دچار خودبینی نشوید زیرا خودبینی بهترین فرصت برای شیطان است تا کارهای نیک شما را نابود کند. سومین توصیه اینکه مسئولین باید انتقادپذیر باشند و سخنان منتقدین را بپذیرند و چهارمین توصیه در مورد کارگزاران است.

* حضرت علی (ع) در مورد کارگزاران فرمودند کسانی را که می خواهید پست دهید آزمایش کنید و بعد از آن انتخاب کنید، نباید بر اساس میل شخصی عمل کنید زیرا موجب ظلم است. حقوق مناسب به کارگزاران بده تا آنها به اموال بیت المال دست درازی نکنند، ایشان فرمودند به کسی که مسئولیت دادی رهایش نکن و ببین چه می کند و اگر یکی از آنها خائن شد و دست به اموال عمومی دراز کرد و این عمل به تو ثابت شد در مرحله اول تنبیه بدنی کن و تمام اموال عمومی را از او بگیرد و او را خوار ساز و خائن معرفی کن.

* علی (ع) می فرمایند مراقب باش وزرایت سابقه بد نداشته باشند. انسان های پاک و متدین را انتخاب کن و در امور با آنها مشورت کن. مثلا آنهایی که در فتنه ۸۸ بودند نباید راهی در حکومت داشته باشند.

*یکی دیگر از توصیه های حضرت علی (ع) به حکام در خصوص نیروهای مسلح بود. ایشان فرمودند نیروهای مسلح به اذن خدا قلعه های محکم مردم هستند که با حضورشان امنیت را برای مردم می آورند و زینت مردم و عزت دین هستند. اینها هستند که امنیت را برای مردم می آورند و مردم زمانی آرامش دارند که نیروهای مسلح سرافراز باشند. همانطور که پدر در حل مشکلات فرزند کوشاست حاکم باید به دنبال حل مشکلات نیروهای مسلح باشد.

*علی (ع) فرمودند مردم را فراموش نکنید و بکوشید تا مشکلات مردم را برطرف کنید، نگذارید مشکلات آنها جمع شود و به دشمنی آنها با تو تبدیل شود. خویشاوندان و دوستان تان را به دلیل دوستی به سایر مردم اولویت نده و اگر چنین کردی تو ظالم خواهی بود و خداوند در کمین ظالمین است. وای به حال کسی که به جنگ خدا برود و خداوند در فکر نابودی او باشد.

* علی (ع) درباره مالیات می فرمودند مالیات را بگیر زیرا کسانی که امنیت حکومت اسلامی استفاده می کنند باید مالیات بپردازند اما تو باید به فکر آبادانی باشی، این کار را بکن و بعد مالیات بگیر. اگر می خواهی مالیات بگیری از کسی بگیر که امکانات در اختیارش قرار داده ای زیرا اگر کسی به دنبال گرفتن مالیات باشد بدون ایجاد امکانات، کشور و شهرها را ویران کرده است.

*رهبری در خصوص آمریکا جمله ای فرمودند که کیمیاست. ایشان فرمودند آمریکا دشمن ماست، گول دشمن را نخورید و مبادا به آمریکا اعتماد کنید، مادامی که ما حامی اسلام و جمهوری اسلامی هستیم و تمسک به قرآن و ائمه دارید امکان ندارد آمریکا به ما تبسم کند و اگر تبسم کند می خواهد ما را گول بزند.

*امید را از آمریکا قطع کنید و دل به مردم دهید و با اقتصاد مقاومتی به مقابله با آمریکا و استکبار بروید.

۲۹۲۱۹