تبلیغات
تبلیغات تبلیغات

فروش اعتباری خودروسازان، رقیب بازار شد

در حالی بازار خودرو به رسم هر ساله در ماه رمضان در رکود به‌سر می‌برد که به گفته نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت، به‌دلیل حوادث تروریستی رخ داده، تقاضا در هفته جاری به پایین‌ترین میزان خود رسید به همین دلیل قیمت برخی خودروها نیز روند نزولی به خود گرفت.

از آنجا که فعالان بازار خودرو تاکید دارند، رکود فعلی تا پایان ماه رمضان ادامه خواهد داشت؛ اما وضعیت فروش در شرکت‌های خودروساز به‌دلیل فروش‌های اعتباری ویژه ماه رمضان در وضعیت مناسبی به‌سر می‌برد؛ به‌طوری‌که به گفته خودروسازان تولید و فروش خودرو در شرایط مطلوبی قرار دارد و بر همین اساس تقاضای کافی برای خرید خودرو نیز وجود دارد.خودروسازان چند سالی است که به واسطه روش‌های فروش اعتباری که به مناسبت‌های مختلف ارائه می‌کنند توانسته‌اند تقاضای موجود در بازار را جذب کنند؛ از آنجا که توان خرید بخشی از مشتریان به‌دلیل افزایش قیمت خودرو و تورم طی چند سال گذشته کاهش یافته است، عمده تقاضای بازار جذب شرکت‌های خودروساز می‌شود و همین موضوع موجب شده که متقاضیان خودرو برای خرید به شرکت‌های خودروساز مراجعه کنند. موضوعی که کاهش فروش نقدی خودرو را به دنبال داشته است. به گفته کارشناسان ازآنجاکه قیمت خودروها بالا و نقدینگی مشتریان کاهش یافته، آنها ترجیح می‌دهند به‌صورت اعتباری و قسطی اقدام به خرید از سوی شرکت‌های خودروساز کنند. بر این اساس بخشی از رکود فعلی بازار خودرو به‌دلیل ارائه جذب تقاضای بازار از سوی خودروسازان است؛ بنابراین بازار آزاد دیگر مانند گذشته رونق چندانی ندارد.

کاهش قیمت چند خودرو

به بازار برویم و ببینیم اوضاع قیمت‌ها در هفته جاری به‌چه شکل بوده و چه افت و خیزی در نمودار قیمتی خودروها رخ داده است. آن طور که فعالان بازار عنوان می‌کنند، در حال حاضر پژو ۲۰۶ تیپ ۵ با قیمتی برابر با ۳۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود که نشان از کاهش قیمت ۲۰۰ هزار تومانی این محصول در هفته جاری دارد. از سوی دیگر مدل صندوقدار این خودرو نیز با توجه به دنده عقب ۲۰۰ هزار تومانی اش، هم‌اکنون ۳۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. همچنین پژو ۲۰۷ نیز که فعلا تنها در مدل دنده‌ای روانه بازار شده، ۴۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. نکته عجیب در مورد ۲۰۷ اینکه نام این محصول نه در لیست خودروهای تولیدی کشور به چشم می‌خورد و نه در گزارش کیفی.

اما آن‌طور که فعالان بازار روایت می‌کنند، در حال حاضر پراید مدل ۱۳۱ نیز که تغییر خاصی در قیمت آن طی هفته جاری ایجاد نشده، قیمتی برابر با ۲۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان دارد، اما مدل ۱۱۱ (پراید هاچ‌بک) ۲۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود که از کاهش ۲۰۰ هزار تومانی این خودرو حکایت دارد. از بازار تیبا هم خبر می‌رسد که این محصول در حال حاضر قیمتی برابر با ۲۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان دارد؛ بنابراین تیبا بعد از مدت‌ها ثبات قیمت کاهش ۲۰۰ هزار تومانی را طی هفته جاری تجربه کرده است. افت‌وخیز قیمت پراید و تیبا در حالی است که تندر-۹۰‌ها هفته‌ای آرام را به انتها رسانده و تغییر قیمت خاصی را تجربه نکرده‌اند. به گفته نمایشگاهداران خودرو پایتخت، در حال حاضر تندر-۹۰ مدل E2 پارس خودرو قیمتی برابر با ۴۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد و این در حالی است که مدل ایران خودرویی آن حدود یک میلیون تومان ارزان‌تر به دست مشتریان می‌رسد. هر دو خودرو در مقایسه با هفته گذشته تغییر قیمت خاصی را به خود ندیده‌اند.

همچنین پارس تندر نیز قیمتی برابر با ۴۳ میلیون تومان دارد که نشان می‌دهد این محصول در مقایسه با هفته گذشته، تغییر قیمتی تجربه نکرده است. فعالان بازار اما در مورد تندر-۹۰ اتومات هم عنوان می‌کنند که این محصول در حال حاضر قیمتی برابر با ۴۸ میلیون تومان دارد و این یعنی تغییری در قیمت آن حاصل نشده است. همچنین ساندرو نیز که عضو هاچ‌بک خانواده تندر-۹۰ به شمار می‌رود، در حال حاضر قیمتی برابر با ۵۳ میلیون تومان در بازار دارد. با این حساب، ساندرو در مقایسه با هفته گذشته تغییر قیمت خاصی را به خود نمی‌بیند. اما به گفته فعالان بازار، پژو ۴۰۵ هم‌اکنون حدود ۳۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت دارد که نشان‌دهنده افزایش قیمت حدودا ۲۰۰ هزار تومانی آن در مقایسه با هفته گذشته است. از بازار سمند EF7 پایه بنزینی هم خبر می‌رسد این خودرو در حال حاضر حدود ۳۲ میلیون تومان به فروش می‌رسد و با این حساب، قیمت این خودرو طی هفته جاری ثبات خود را حفظ کرده است.سمند EF7 پایه گازسوز هم این هفته با قیمتی معادل ۳۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به فروش رفت و قیمت ۲۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان نیز برای سمند SE در هفته جاری به ثبت رسید که این موضوع نشان از ثبات قیمت این خودروها در بازار دارد.

نمایشگاهداران خودرو پایتخت اما در مورد دنا نیز عنوان می‌کنند که این محصول در حال حاضر قیمتی برابر با ۴۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد و بنابراین تغییر خاصی را در مقایسه با هفته گذشته تجربه نکرده است، اما از بازار پارس نیز خبر می‌رسد که مدل‌های مختلف این خودرو تغییر اندک قیمتی را در هفته جاری تجربه کرده‌اند. بر این اساس، پارس معمولی قیمتی برابر با ۳۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان دارد که نشان از کاهش ۲۰۰ هزار تومانی این خودرو دارد. در این بین مدل دوگانه سوز آن نیز ۳۸ میلیون و ۱۰۰ هزارتومان خرید و فروش می‌شود که نشان از کاهش ۲۰۰ هزار تومانی قیمت این خودرو دارد. در این بین پارس در مدل LX نیز این هفته با قیمت ۴۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان معامله شد که این موضوع از کاهش ۳۰۰ هزار تومانی قیمت این خودرو حکایت دارد.

۳۵۲۲۵

inves بدون نظر ۲۵ خرداد ۱۳۹۶