تبلیغات
تبلیغات تبلیغات

روحانی امروز، یک «روحانی» دیگر است

با توجه به تغییر شرایط، آقای روحانی قوت هایی یافته و ارتباطات معنی داری با جریانات سیاسی پیدا کرده که قطعا در رفتارش تأثیر خواهد گذاشت. او با رأی ۵۹ درصدی رئیس جمهور منتخب مردم شد که نسبت به سال ۹۲ نتیجه بهتری محسوب می شود. آقای روحانی می تواند به عملکرد خودش در ۴ سال گذشته تکیه بیشتری کند.

در واقع رأی اعتماد دوباره مردم به آقای روحانی معطوف به عملکرد ۴ سال گذشته است. ثانیا ارتباطات آقای روحانی با جریانات سیاسی خیلی شفاف شده، در صورتی که در دولت یازدهم این طور نبود. اصولگراها، اصلاح طلبان و حزب اعتدال و توسعه سال ۹۲ پیروزی آقای روحانی را به نفع خود تعبیر و تفسیر می کردند. در واقع هر کدام این پیروزی را منتسب به خود می دانستند و حتی برخی ها سهمی را برای دیگران قائل نبودند اما آقای روحانی در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تمام تکیه اش بر اصلاح طلبان بود.

تمام ستادهای انتخاباتی اش توسط اصلاح طلبان اداره می شد و جریانات دیگر در پیروزی آقای روحانی ادعایی ندارند بنابراین آقای روحانی امروز آقای روحانی دیگری است، الان هویت اصلاح طلبی اش محرز شده، حتی اگر خودش در جامعه روحانیت مبارز باشد یا اینکه هنوز اعلام نکند اصلاح طلب است. از این نظر هم اوضاع کاملا شفاف شده و آقای روحانی هم منتسب به جریان اصلاحات است. به ویژه آنکه آقای اسحاق جهانگیری معاون اول او خودش را نامزد اصلاح طلبان عنوان و به آقای روحانی در مناظرات کمک شایانی کرد بنابراین هویت آقای روحانی یا هویت مواضع و عملکرد او نسبت به سال ۹۲ شفاف شد.

هرچند ما در این دوره حمایت صریح آقای ناطق نوری و آقای لاریجانی را از آقای روحانی داریم و آقای روحانی مقداری فراجناحی می شود اما ارتباطات او نسبت به گذشته شفاف شده است و به نظر می آید با توجه به اینکه ۴ سال رئیس جمهور و چهره شناخته شده ای بود با این ارتباطاتی که با جریانات سیاسی پیدا کرد، در موقعیت بسیار قوی تری از گذشته قرار دارد.

*وزیر تعاون دولت اصلاحات و دبیرکل حزب پیشروی اصلاحات

۲۹۲۱۴