تبلیغات
تبلیغات تبلیغات

راهی برای پیشرفت «هفت» باز است؟

نژلا پیکانیان: تازه‌ترین خبرها درباره  برنامه پر حاشیه «هفت» کنار گذاشته شدن مسعود فراستی
به عنوان منتقد از این برنامه است که مدیر شبکه سه امروز آن را علنی کرده
است. گویا براساس آنچه در خبرها آمده سیدمحمد حسینی در میز نقد هفت حاضر
خواهد شد، که البته روایت دیگری حکایت از حضور سیدحسن حسینی منتقد سرشناس،
باسابقه و خوشنام سینمای ایران دارد.

بعد از حواشی زیادی که برنامه «هفت» با روندی که در پیش گرفته بود به وجود آورد، کلید تعطیلی سه باره این برنامه زده شد. تنها برنامه پر سر و صدای سینمایی تلویزیون از همان ابتدای شروعش با حواشی زیادی همراه بود. بعد از رفتن فریدون جیرانی که کلید شروع «هفت» را در تلویزیون زد و محمود گبرلو، اجرای این برنامه بر عهده بهروز افخمی گذاشته شد تا این برنامه با حواشی زیادی رو به‌رو شود.

علاوه بر حواشی زیادی که شیوه اجرا بهروز افخمی و صحبت‌های او به وجود آورد و باعث آزرده خاطر شدن بسیاری از اهالی هنر، سینما و رسانه شد، حضور مسعود فراستی به عنوان منتقد در این برنامه و لحن و ادبیات او نیز باعث به وجود آمدن موجی زیادی از اعتراض‌ها به این برنامه شد.

بعد از واکنش‌های بسیاری از اهالی هنر و سینما به سری آخر «هفت» با اجرای افخمی، مدیران سیما رفته رفته تصمیم گرفتند تا این در این برنامه تغییر و تحولاتی به وجود بیاورند و به همین بهانه پخش این برنامه در سال جدید متوقف شد و مدیران سیما قول از سرگیری «هفت» جدید با تیم جدید را پس از انتخابات ریاست جمهوری دادند.

گمانه زنی‌های زیادی درباره تیم جدید این برنامه در طول این مدت شنیده شد و برخی از گزینه‌ها نیز با تکذیب خبر مذاکره با آنها و حضورشان در این برنامه سینمایی تلویزیون، پیوستن‌شان به «هفت» را منتفی اعلام کردند. در گزارش پیش رو نگاهی کرده‌ایم به ادوار گذشته این برنامه و روندی که هر کدام از گردانندگان آن در طول اجرای «هفت» طی کرده‌اند.

برنامه‌ای که سابقه‌ای هفت ساله در تلویزیون دارد

جرقه ساخت برنامه‌ای سینمایی در شبکه سه، سال ۸۹ توسط فریدون جیرانی زده شد و او طرح برنامه سینمایی «هفت» را ارائه داد؛برنامه‌ای که خودش تهیه‌کننده‌‌ و کارگردانش بود و مقابل دوربین اجرا نیز می‌کرد. شیوه اجرای جیرانی و حضور مسعود فراستی به عنوان منتقد در برنامه با انتقادهای بی‌حد و اندازه‌اش این برنامه نو پا را با انتقاد‌های زیادی رو به‌رو کرد.

مخاطبان تلویزیون که تا آن زمان در کمتر برنامه‌ای به این صراحت انتقادها را شنیده بودند در «هفت» با نظرات رک و جنجالی مسعود فراستی مواجه شدند، این شیوه نقد نیز واکنش‌های زیادی را در پی داشت. البته بعد از چند برنامه با هویت پیدا کردن این برنامه از شدت انتقاد‌‌ها نیز کاسته شد و مخاطبان عام تلویزیون و سینماگران «هفت» را به عنوان برنامه‌ای منسجم و جسورانه شناختند.

حتی هنوز هم خیلی‌ها این دوره از پخش برنامه را موفق‌ترین «هقت» می‌پندارند و به نظرشان بحث‌هایی که جیرانی در برنامه‌اش به راه می‌انداخت بیشتر به مصلحت سینما بود. کمی بعد اما تذکرها به برنامه و شخص جیرانی دوباره شروع شد تا خرداد سال ۹۱ که جلوی پخش برنامه از طرف مدیران صدا و سیما گرفته شد. البته که جیرانی همان موقع درگیری‌اش برای کارگردانی را علت کناره‌گیری‌اش از «هفت» عنوان کرد اما دیگر هیچ‌گاه بعد از آن او در «هفت» دیده نشد.

سه سال با گبرلو

تقریبا یک ماه از تعلیق «هفت» با اجرای جیرانی گذشته بود که صحبت از جانشینی محمود گبرلو در این برنامه به میان آمد. البته پیش از گبرلو نام افرادی چون نادر طالب‌زاده، محمد خزاعی و … نیز برای اجرای «هفت» به گوش رسیده بود اما در نهایت قرعه به نام گبرلو افتاد تا سری دوم برنامه سینمایی «هفت» از تیرماه سال ۹۱ با اجرای او به روی آنتن برود.

محمد خزاعی که تهیه کننده سری جدید بود اعلام کرد نمی‌خواهد عهده دار این سمت باشد و با انصراف او از تهیه‌کنندگی، گبرلو خودش تهیه سری دوم این برنامه را نیز برعهده گرفت. در سری جدید «هفت» فراستی دیگر به عنوان منتقد ثابت در برنامه حضور نداشت و همین موضوع باعث اختلاف های زیادی بین او و گبرلو شد و در نهایت او نیز از این برنامه کنار گذاشته شد.

انتقادها به «هفت» گبرلو نیز کم نبودند، همه کسانی که با اجرای محافظه‌کارانه گبرلو رو به رو بودند دیگر حرص‌شان از دست برخی قاطعیت نداشتن‌های او در آمده بود. منتقدان این برنامه عدم توانایی گبرلو در هدایت و مدیریت بحث های چالشی را یکی از نقاط ضعف اجرای او می دانستند و معتقد بودند این شیوه هدف برنامه را تحت تاثیر قرار می دهد و این برنامه پویایی لازم برای حل کردن معضلات سینمای ایران را ندارد.

با وجود تمام اتفاق‌ها و انتقادها گبرلو سه سال سکان هدایت «هفت» را بر عهده داشت تا اینکه بعد از تغییر مدیر سازمان صدا و سیما زمزمه هایی مبنی بر جابه جایی تیم سازنده «هفت» گبرلو نیز شنیده شد. گبرلو ابتدا خبر تغییرات برنامه را شایعه خواند، اما این شایعه بالاخره به واقعیت پیوست و بعد از تعطیلی سه هفته ای این برنامه دیگر گبرلو نتوانست پشت صندلی اجرای این برنامه سینمایی بنشیند.

افخمی و تغییرات بسیار در «هفت»

با تایید نهایی رفتن گبرلو از «هفت» دوباره حدس و گمان‌ها برای پیدا شدن جانشین برای او در این برنامه شروع شد. این بار ماجرا فرق کرد و نام افراد بیشتری از جمله فرزاد حسنی، منصور ضابطیان، محمدرضا شهیدی فرد، اکبر نبوی و … برای اجرای «هفت» مطرح شد.

عده‌ای دیگر اما نام چند چهره سینمایی چون محمدحسین لطیفی و رسول صدرعاملی را برای هدایت برنامه به میان آوردند. حتی در مقطعی خبر از بازگشت دوباره جیرانی نیز شنیده شد اما در میان همه نام‌های مطرح شده بهروز افخمی عهده دار اجرای سری سوم «هفت» شد.

سری جدید با تغییرات زیادی روی آنتن رفت، اولین و مهترین تغییر اینکه این برنامه که در دو سری قبل به شکل زنده از شبکه سه پخش می شد، این‌بار به صورت تولیدی روی آنتن رفت.

افخمی که سردبیر سری جدید نیز بود در گفت‌و‌گویی درباره زنده پخش نشدن برنامه «هفت» گفته بود: «برنامه زنده همان برنامه بی‌طرف، گزارشگر و جنجالی است و اینها هیچکدام کار من نیست. من مجری به آن معنا نیستم که بخواهم برنامه زنده را اداره کنم و دنبال این بگردم که طوری از مخاطب سوال کنم که هُل شود.» این شکل از پخش که با انتقادهای زیادی هم رو به رو شد بعد از مدتی به روال پیشین بازگشت و «هقت» زنده از تلویزیون پخش شد.

«هفت» جدید علاوه بر ساختار در ظاهر هم متفاوت با دو سری قبل بود، افخمی بخش‌هایی جدید را به برنامه اضافه کرد تا این برنامه هیچ شباهتی با دو سری قبل نداشته باشد. تهیه‌کننده سری سوم «هفت» نیز مثل دوره قبل بعد از چند برنامه تغییر کرد و محمد‌حسین رضوی که از ابتدا تهیه‌کننده بود، جایش را به افخمی داد تا این کارگردان همه جور بر اداره برنامه تسلط داشته باشد.

سری سوم برنامه «هفت» با اجرای بهروز افخمی نیز از همان ابتدا با حاشیه های فراوانی همراه بود و خیلی‌ها که مخالف حضور افخمی در «هفت» بودند با ناکامی این برنامه بی صبرانه منتظر تغییر او بودند تا در نهایت عمر این برنامه با اجرای افخمی نیز به پایان رسید و دوباره زمزمه‌های جدیدی از حضور یک تیم دیگر در این این برنامه شنیده شد.

از «هفت» جدید چه خبر؟

تازه‌ترین خبرها از سری جدید برنامه «هفت» حاکی از حضور یک منتقد جدید به جای مسعود فراستی در «هفت» است.

علی‌اصغر پورمحمدی در حاشیه بازدید از پشت صحنه مجموعه تلویزیونی «پنچری» درباره سری جدید برنامه «هفت» گفته است: «این برنامه قطعا پس از ماه رمضان به روی آنتن خواهد رفت و در سری جدید با تغییرات بسیاری در ساختار و محتوا روبرو خواهیم بود.»

او همچنین توضیح داده است:«در سری جدید برنامه سه بخش دارد و اجرای هر بخش هم بر عهده یک مجری خواهد بود و می‌توان گفت که در مجموع برنامه با سه مجری به روی آنتن خواهد رفت که هنوز مشخص نشده است.»

او درباره منتقد برنامه نیز گفته است :« منتقد برنامه دیگر مسعود فراستی نخواهد بود و سیدحسن حسینی که قبلا هم در برنامه بوده‌اند و به عنوان منتقد حضور داشته‌اند، جایگزین ایشان می شود.»

۵۷۲۴۴

inves بدون نظر ۱۰ خرداد ۱۳۹۶