تبلیغات
تبلیغات تبلیغات

وقتی مرشدها برای روحیه دادن به سربازان رجزخوانی می‌کردند ...

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مراسم آيينی پرده‌خوانی به مناسبت ماه رمضان شنبه شب ششم خرداد در فروشگاه مركزی شهر كتاب با حضور اردشير صالح‌پور و مرشد محسن ميرزا علی و با اجرای مارال دوستی برگزار شد.

صالح‌پور با بيان اينكه مردم در گذشته در ماه رمضان بيدار می‌مانند، گفت: «در واقع شهر كتاب مركزی با برگزاری اين هفته مناسبتی در اين ماه شريف به سنت گذشته ايرانيان ادای دين كرده است.»

او ادامه داد: «فضاهای مجازی مردم و خانواده‌ها را از هم دور كرده است و اگرچه من مخالف اين فضاها نيستم اما به نظرم استفاده بيش از اندازه از اين كانال‌ها، منزلت و شان انسانی را از بين می برد در حالی كه حضور رو در رو، تاثير بيشتری دارد چراكه ما وقتی در چشم همديگر نگاه می كنيم، نمی توانيم دروغ بگوييم ولی با چت كردن راحت اين كار را انجام می دهيم.»

اين استاد دانشگاه در پاسخ به اين سوال كه پرده‌خوانی از چه زمانی شروع شده است، گفت: «اين هنر عمدتا به دوره ساسانی برمی‌گردد اما به مرور زمان كامل شده است. به عنوان مثال هنر نقالی، به دوره اشكانی بر می‌گردد و گوسان‌ها، حكم نقالان و راويان را داشته است و در زمان هخامنشيان در كوی و برزن حركت می‌كردند و برای مردم شعر می‌خواندند. يا مثلا ارژنگ كه به واسطه نقاشی رسالتش را انجام می‌داد، به نوعی پرده‌خوانی می‌كرده است.»

او افزود: «اما برای نخستين بار، در جنگ چالدران بود كه مرشدها برای بالا بردن روحیه سربازان، برای آنها رجز خوانی می كردند بنابراين پرده‌خوانی پيش از اينكه مذهبی باشد، ملی و حماسی بوده است. پرده‌خوانی به اين ترتيب شكل گرفت و ادامه پيدا كرد و تا امروز هم ادامه داشته است.»

اين استاد دانشگاه با اشاره به ويژگی های بصری اين پرده گفت: «پرده‌های نقالی پرسپكتيوی دارد كه با پرسپكتيو نقاشی های غربی تفاوت دارد.»

در ادامه، مرشد محسن ميرزا علی، با خواندن شعرهایی، حكايت خود را آغاز كرد و در ادامه، درباره شاه عباس، پسری كه به خواستگاری دختری زيبا رفته بود و…. داستان‌های متفاوتی را برای حضار نقالي كرد.

۵۸۲۴۳

inves بدون نظر ۷ خرداد ۱۳۹۶