تبلیغات
تبلیغات تبلیغات

اینستالیشن «عمر خیام» در شهرکتاب الف

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، آیین گشایش اینستالیشن «عمرخیام» با طراحی، کارگردانی و آهنگسازی آرش فناییان در شهر کتاب الف اجرا شد.

فنائیان این اینستالیشن را با هدف معرفی اندیشه‌ها و شخصیت حکیم عمرخیام و با مشارکت شهرکتاب الف اجرا کرد. این آیین با اجرای قطعه‌ای زنده به نام «galaxy» که فنائیان طراحی کرده و ساخته است، درمعرض دید علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

آرش فنائیان در ادامه توضیح داد: «در این اینستالیشن درختانی را می‌بینیم که ریشه درآسمان و شاخه در زمین دارند. پردیس هم الهام گرفته از اندیشه‌های خیام است. همچنین صورفلکی نیز که در آن مشاهده می‌شوند، اشاره‌ای به اختر شناس بودن خیام و آسمان دارند. قطعه بی کلام «galaxy» هم روایتگر فلسفه تکرار است و میمودرام «outgrowth» با بازی دنیا روحانی نیز، گشایش و مسیر رنجبار باروری را به نمایش می‌گذارد.»

این اینستالیشن، دومین اثر از مجموعه اینستالیشن‌های «شعرای کلاسیک جهان» است و آرش فنائیان پیش از این پروژه «رومی» را درآذرماه سال ۹۴ و همزمان با هفته بزرگداشت مولانا درقونیه، اجرا کرده است.

ساخت درخت‌های پردیس این اینستالیشن از سوی بهنام معیریان صورت گرفته و خوشنویسی خط گوتیک، لاتین و پارسی آن نیزکار الهام دهقان نیری است . کیانا وحیدی‌منش، دنیا روحانی، مهرسا دبیری، بابک قاسم‌زاده‌اصل، سامان دلدار، رویا شاهنده، مونا مجاوری، کیمیا اوجبی، امیرمحمد امیدواران، ماهگل احمدی، بصیر احسانی و سوگل سلیمانی از جمله هنرمندانی هستند که در اجرای این آیین با فنائیان همکاری کرده‌اند.

این آیین تا ۱۹ خرداد درشهرکتاب الف در معرض دید عموم خواهد بود و اجرای آیین آن نیز در ساعت هفت عصر روزهای ۱۸ و ۱۹ خرداد تکرار خواهد شد.

۵۷۲۴۳

inves بدون نظر ۷ خرداد ۱۳۹۶