تبلیغات
تبلیغات تبلیغات

اختلالات فنی، معاملات بورس را از کار انداخت

حجم و ارزش معاملات بازار به قدری کم بود که تا ساعت یازده و سی دقیقه ارزش معاملات زیر ۱۰۰ میلیارد تومان بود و در پایان ساعت معاملات به ۱۴۴ میلیارد تومان رسید که ۳۰ میلیارد از این ۱۴۴ میلیارد تومان مربوط به معاملات حقوقی دو طرفه با نماد ۲ بود.

در بازار روز گذشته مقادیر حجم معاملات، تعداد مبادلات و ارزش معاملات به ترتیب ۲۶ درصد، ۸ درصد و ۷۵ درصد کاهش روبرو شدند، شاخص کل نیز با کاهش ۲۲۵ واحدی در سطح ۸۰ هزار و ۹۲۱ واحد ایستاد.

به گزارش خبرنگار ما، روز گذشته شاهد پدیده ای نادر در تالار معاملات حافظ بودیم به طوری که برق تالار در ۵ نوبت قطع شد و موجب بروز اختلالات در خرید و فروش های حاضرین در تالار حافظ شد.

در شاخص های صنعت تنها صنعت انتشار و چاپ مثبت بود و شاخص صنایع حمل ونقل، خودرو، انبوه سازی، کاشی و سرامیک و محصولات چوبی کاهشی بودند.

بیشترین افزایش قیمت مربوط به نمادهای کپارس، فلامی، دیران، سبهان، بموتو وکساپا بود، شرکت سایپا شیشه سود خود را ۲ ریال گزارش کرده است.

در نقطه مقابل بیشترین کاهش قیمت متعلق به نمادهای کساوه، وپست، کترام، کلوند، خمحور، پاسا و خمحرکه بود، صنايع‌ كاشي‌ و سراميك‌ سينا با کسب رتبه اول بیشترین کاهش قیمت سود خود را ۳۴۰ ریال اعلام کرده است.

نماد معاملاتي شركت هاي مديريت سرمايه گذاري اميد(واميد)،مخابرات ايران(اخابر)،فراورده هاي نسوز ايران(كفرا)،سيمان بجنورد(سبجنو)،صنايع مس شهيد باهنر(فباهنر)پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه مبني بر تقسيم سود نقدي،رينگ سازي مشهد(خرينگ)با توجه به ارائه صورت هاي مالي حسابرسي نشده سال مالي منتهي به ۳۰/۱۲/۱۳۹۵،كارخانجات كمك فنر ايند امين سايپا(خكمك) با توجه به اعلام پيش بيني درامد هر سهم سال مالي منتهي به ۲۹/۱۲/۱۳۹۶،حق تقدم شركت سيمان اروميه(سارومح)با توجه به اعلام مهلت پذيره نويسي بدون محدوديت نوسان قيمت با استفاده از مكانيزم حراج تك قيمتي آماده انجام معامله بود.

همچنین در پايان معاملات روز گذشته نماد معاملاتي شركتهاي داروسازي اكسير(دلر)،داروسازي امين (دامين)،كارخانجات سيمان صوفيان(سصوفي)،كارخانجات كاشي و سراميك سعدي(كسعدي) جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي، نماد معاملاتي شركتهاي آسان پرداخت پرشين(آپ)،صنايع خاك چيني ايران (كخاك)،لابراتورهاي رازك(درازك)جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي،شركت سرمايه گذاري صنعت و معدن(وصنعت) جهت برگزاري مجمع عمومي فوق العاده به منظور تصميم گيري در خصوص افزايش سرمايه،حق تقدم شركت سيمان كردستان(سكردح)با توجه به پايان مهلت پذيره نويسي متوقف شدند.

در اولین روز معاملات تالار شیشه‌ای در این هفته دماسنج بازار سرمایه ۲۲۵ واحد افت کرد و از کانال ۸۱ هزار واحدی خارج شد. اکثر نمادها روز گذشته شاهد کاهش در قیمت پایانی بودند.

به گزارش ایسنا، روز گذشته (شنبه) شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۲۲۵ واحد افت کرد و به رقم ۸۰ هزار و ۹۲۱ واحدی رسید. همچنین شاخص کل هم‌وزن با افت ۹۳ واحدی مواجه شد و به رقم ۱۷ هزار و ۶۰۸ واحدی رسید.

علاوه بر این شاخص آزاد شناور نیز پس از ۳۹۸ واحد افت در تراز ۸۸ هزار و ۳۵۹ واحدی ایستاد و شاخص بازار اول و دوم هر یک به ترتیب ۱۲۷ و ۶۶۰ واحد کاهش یافت.

در داد و ستدهای روز گذشته تالار شیشه‌ای نماد فولاد مبارکه اصفهان با ۲۵ واحد تاثیر مثبت روی شاخص بیشترین نقش را در نوسانات دماسنج بازار سرمایه داشت. پس از این نماد خدمات انفورماتیک، شرکت ارتباطات سیار ایران و پتروشیمی خارک بیشترین نقش را در نوسانات سعودی شاخص بازار سرمایه داشتند.

در طرف مقابل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با ۲۲ واحد تاثیر منفی روی شاخص سعی کرد دماسنج بازار سرمایه را پایین بکشد. پس از این نماد پالایش نفت تهران، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت بندرعباس و ایران خودرو بیشترین نقش را در نوسانات نزولی دماسنج بازار سرمایه داشتند.

روز گذشته خودرویی‌ها در روند قیمت سهام‌ شان شاهد افت بودند. نمادهایی همچون ایران خودرو، ‌سرمایه‌گذاری رنا، گروه بهمن و مهرکام پارس بیش از یک درصد در قیمت پایانی افت کردند و معدود نمادهایی از این روند افت مصون ماندند.

در گروه فلزات اساسی نیز روز گذشته شاهد افت در اکثر نمادها در قیمت آخرین معامله و قیمت پایانی بودیم. هر چند که تک سهم‌هایی مقداری در این گروه رشد کردند. علاوه بر این در گروه فرآورده‌های نفتی کک و سوخت هسته‌ای نیز شرایط روز گذشته کاهشی بود و تعداد زیادی از نمادهای این گروه در کانال افت قرار گرفتند. در گروه قند و شکر تعدادی از نمادها شاهد شرایط کاهشی و تعدادی نیز روند افزایشی را تجربه کردند.

ارزش معاملات بورس تهران روز گذشته به رقم ۱۴۵ میلیارد و ۹۵ میلیون تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۵۶۶ میلیون و ۷۹۲ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۵ هزار و ۶۸۱ نوبت داد و ستد بود.

از جمله معاملات درون گروهی روز گذشته می‌توان به داد و ستدهایی در نماد سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی، پتروشیمی فجر، سرمایه‌گذاری اعتبار ایران و تراکتورسازی ایران اشاره کرد.

همچنین بیشترین ارزش معامله نصیب نماد پتروشیمی فجر شد که در این نماد ۱۷ میلیون و ۹۴۰ سهم به ارزش نزدیک به ۱۱ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. سرمایه‌گذاری گروه توسعه با داد و ستد ۵۰ میلیون سهم بیشترین حجم معامله را از آن خود کرد.

افزایش حجم و ارزش معاملات بازار فرابورس ایران

نخستین روز معاملاتی بازار فرابورس ایران در هفته جاری با قرمزپوشی آیفکس و دادوستد بیش از ۴۵۷ میلیون ورقه بهادار به ارزش یک‌هزار و ۵۰۴ میلیارد ریال پایان یافت که نشانگر افزایش حجم و ارزش معاملات نسبت به چهارشنبه هفته گذشته بود.

به گزارش روابط عمومی فرابورس ایران، در جریان معاملات روز گذشته شنبه ششم خردادماه شاخص کل افت ۳٫۴ واحدی را تجربه کرد که ناشی از تاثیر منفی از جانب نمادهای میدکو، بمپنا و ارفع تا سقف حداکثر ۱٫۳ واحد بود. در مقابل تاثیر مثبت بر آیفکس از جانب نمادهای «شاوان» و «چکاپا» مانع از ریزش بیشتر این نماگر بازار شد. به این ترتیب آیفکس در پله ۹۲۳ واحدی ایستاد.

در مجموع بازارهای اول و دوم روز گذشته شاهد دادوستد افزون بر ۱۹۵ میلیون سهم به ارزش ۴۵۹ میلیارد ریال بودیم، به ترتیب نمادهای «ذوب» و «چکاپا» بالاترین حجم و ارزش معاملات را در این بازار تجربه کردند. در «ذوب» که روز گذشته پربیننده‌ترین نماد بازار نیز شناخته شد، بیش از ۳۶ میلیون سهم به ارزش بالغ بر ۲۹ میلیارد ریال دست به دست شد.

همچنین نمادهای «بساما»، «زگلدشت» و «چکاپا» در حالی با بیشترین رشد قیمت تا نزدیکی ۵ درصد روبه‌رو شدند که نمادهای «زنگان»، «ثتران» و «ثرود» بیشترین افت قیمت را تجربه کردند.

از سوی دیگر نماد معاملاتي شركت سيمان ممتازان كرمان پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه صاحبان سهام و تقسيم سود نقدي هر سهم، با محدوديت دامنه نوسان قيمت تا سقف ۵۰ درصد بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتي شرکت آهن و فولاد ارفع به منظور برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه صاحبان سهام در روز دوشنبه مورخ ۰۸/۰۳/۱۳۹۶ متوقف شد.

معاملات اوراق تسهیلات مسکن در تابلوی این اوراق نیز در حالی پایان یافت که ۸۹ هزار و ۵۰۰ ورقه تسه به ارزش ۶۶ میلیارد ریال در این تابلو مورد معامله قرار گرفت. همچنین قیمت آن‌ها در دامنه ۷۱۶ تا ۷۴۳ هزار ریال دادوستد شد.

در عین معاملات بازار اوراق با درآمد ثابت نیز میزبان جابه جایی بیش از ۶۲۱ میلیارد ریال اوراق بدهی قرار گرفت. اسناد خزانه اسلامی مرحله هفتم با معامله ۱۴۸ میلیارد ریال در صدر این بازار به لحاظ ثبت بیشترین حجم و ارزش معاملات ایستاد.

۳۵۲۲۵

inves بدون نظر ۷ خرداد ۱۳۹۶